EMTB.pl - Forum Enduro MTB
Moto kącik - Wersja do druku

+- EMTB.pl - Forum Enduro MTB (http://emtb.pl/forumo)
+-- Dział: Off-topic (/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Dział: Off-topic (/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Wątek: Moto kącik (/showthread.php?tid=3967)

RE: Moto kącik - Baukan - 04.12.2010 13:19

(04.12.2010 01:54)Ojciec77 napisał(a):  Witam

Kraków ostatnio zaj... śniegiem i widzę na osiedlu ile potrafi Suv na letnich!!! a ile ja na zimowych w kompakcie...
Spory odsetek tych aut nie ma napędu na 4 koła, a to faktycznie nie ma sensu.

Parę tysięcy kilometrów zrobiłem na Islandii aktualnym modelem Santa Fe Hyundaia, w tym kilkaset w terenie do którego zwykłym autem po prostu nie ma dostępu. Przejeżdżałem nim przez rzeki głębokie na nawet 80 cm z bardzo kamienistym dnem i auto sobie poradziło, nawet nie kwiknęło, także wiem dość dobrze co potrafi taki SUV.

PS> W 2011 tez się wybieram na Islandię ale już SUV'a nie wypożyczę bo jednak to za mało na "interior".

RE: Moto kącik - mentos - 04.12.2010 14:55

no ale to właśnie jest ten promil ludzi jak ty, którzy wykorzystują te dodatkowe własności jezdne i kupując auto o tym myślą, ale ile takich kupujących jest ?

(04.12.2010 11:25)Bakulak napisał(a):  jedynie kobiety w nich dobrze wyglądają, zresztą one w każdym aucie dobrze wyglądają pod warunkiem, że dobrze wyglądająSmile

fajne Big Grin

(03.12.2010 22:44)figo napisał(a):  Coś jest na rzeczy z tymi kołami w SUV-ach. Mój szefo ma Infiniti FX50 i koła 21 cali i jak kierownik odwoził je do serwisu to narzekał, że na każdej większej dziurze wyrywa kiere z łap. Może to kwestia oswojenia się z takim potworem, w końcu to 400 kucySmile

te wielkie SUV'y są wbrew temu co się sądzi beznadziejne właśnie na polskich drogach. Tak wielkie koła mają bardzo szerokie kapcie. Minimalne koleiny i auto myszkuje po całej drodze rwąc kiere z rąk.

RE: Moto kącik - Ojciec77 - 04.12.2010 16:46

(04.12.2010 11:25)Bakulak napisał(a):  to porównanie akurat mało uzasadnione, bo opony to klucz do sukcesu przy takiej pogodzie i na takich samych powinno sie porównywać, choć nie zmienia to faktu, że SUV jest pase, jedynie kobiety w nich dobrze wyglądają, zresztą one w każdym aucie dobrze wyglądają pod warunkiem, że dobrze wyglądająSmile
(04.12.2010 01:54)Ojciec77 napisał(a):  Witam

Kraków ostatnio zaj... śniegiem i widzę na osiedlu ile potrafi Suv na letnich!!! a ile ja na zimowych w kompakcie...

...dwuznacznie to napisałem, ale to ja na zimowych bylem w dupie nie Suv na letnich...

RE: Moto kącik - Speedy Bandito - 04.12.2010 19:14

nie kupujcie suv'ów, a jak macie miękkie serce to już w ogóle. Dziś pomogłem kolesiowi w ośce wyjechać z parkingu (przy tej pogodzie tylko dla terenówek, no i suv'ów Wink ). Wyciągałem go na lince, a on ciągle (co okazało się potem) butował na wstecznym i jak tylko złapał przyczepność to wysrał mi w tył. I mam do wymiany zderzak... Tym sposobem ludzie sami sobie robią krzywdę, bo teraz już nikogo nie będę wyciągał, będę przejeżdżał obok z szyderczym uśmiechem, o takim Big Grin A potem zrobię tak Tongue

RE: Moto kącik - INsejn - 04.12.2010 23:01

(04.12.2010 19:14)Speedy Bandito napisał(a):  (przy tej pogodzie tylko dla terenówek, no i suv'ów Wink )

A Audi z quattro, EVO, Impreza, BMW Xi itd to pies ? Po śniegu zapindalają aż miło. Z wyjechaniem nie mają problemów. Zresztą jak się potrafi to i na ośce można.

RE: Moto kącik - Amil - 04.12.2010 23:15

Nie ma co się wadzić. Rzeczą oczywistą jest, że cztery buty w takich warunkach są nie do przecenienia.
Martwią mnie tylko typy tego napędu, bo prawdziwe 4x4 ma niewiele współczesnych pojazdów.

RE: Moto kącik - quiros - 04.12.2010 23:20

Ja widze, ze dyskusja o Suvach itp, a nikt nie wpomina o popularnym juz na Zachodzie samochodzie marki Reanault z logo Dacia Smile

Mialem okazje przejechac sie tym i niezle chodzila.
Wole Giuliette, ale za 60k mozna miec samochod japonsko-francuski z 4x4 Smile

Design jest odwazny, ale bez relingow wyglada znaczenie gorzej ( podobnie jak swego czasu Space Star ).

RE: Moto kącik - Amil - 05.12.2010 01:31

Moto ciekawostka
http://www.youtube.com/watch?v=1InZCpvY25s&feature=related

RE: Moto kącik - bodziek - 05.12.2010 09:23

(04.12.2010 19:14)Speedy Bandito napisał(a):  nie kupujcie suv'ów, a jak macie miękkie serce to już w ogóle. Dziś pomogłem kolesiowi w ośce wyjechać z parkingu (przy tej pogodzie tylko dla terenówek, no i suv'ów Wink ). Wyciągałem go na lince, a on ciągle (co okazało się potem) butował na wstecznym i jak tylko złapał przyczepność to wysrał mi w tył. I mam do wymiany zderzak... Tym sposobem ludzie sami sobie robią krzywdę, bo teraz już nikogo nie będę wyciągał, będę przejeżdżał obok z szyderczym uśmiechem, o takim Big Grin A potem zrobię tak Tongue
Co ludzie wyrabiają na śniegu to po prostu czasem w głowie się nie mieści. Też wczoraj widziałem gościa, który nie umiał wyjechać z kopnego śniegu. Nie umiał to mało powiedziane, on po prostu nie wiedział co ma robić.
Na zimę powinno być wymagane osobne prawko Smile

Co do suvów to ja jestem za. Szczególnie taką Grand Vitarą bym nie pogardził Smile

RE: Moto kącik - TomekDebiec - 05.12.2010 09:28

Ja nie mogę wybaczyć żabojadom, że w moich ulubionych Citroenach XM nie zrobili wersji z napędem 4x4. Auto ma cztery ustawienia wysokości podwozia w tym dwa do jazdy. Na tym wyższym to taki suwowaty się robi, ale z jednym napędem :/
Wtedy bagażnik byłby mniejszy, bo tylny most trochę miejsca zajmuje ale i tak ponad 600 l powinno zostać. Z tego co się orientowałem przy Skodzie Oktavce różnica w wielkości bagażnika między zwykłą wersją a 4x4 to jakieś 100l.

RE: Moto kącik - Kwas - 05.12.2010 12:26

No ja jestem z siebie dumny, bo przedwczoraj wyjechałem Fabia sąsiadki na łysawach letnich gumach z zaspy, a potem jeszcze trafiłem do garażu nie urywając lusterek Smile
Ja muszę sobie zamówić gumy na przód, poprzednie foka zjadła w jedną zimę... Także teraz pierniczę wszystkie markowe wynalazki i kupuję normalne dębice frigo. A kolejne auto będzie czterołapem po pierwsze, dużym kombi po drugie, a potem się będę zastanawiał nad marką, benzyna/diesel itp.

RE: Moto kącik - mentos - 05.12.2010 13:46

(05.12.2010 01:31)Amil napisał(a):  Moto ciekawostka

rewelka, no i widać różnicę w autach o normalnej wysokosci a w wyższych terenówkach - jedno się ślizga i idzie dryftem, a terenówki od razu wywrota albo podpórki reką jak na filmiku Big Grin

RE: Moto kącik - Bakulak - 05.12.2010 15:13

(05.12.2010 13:46)mentos napisał(a):  

rewelka, no i widać różnicę w autach o normalnej wysokosci a w wyższych terenówkach - jedno się ślizga i idzie dryftem, a terenówki od razu wywrota albo podpórki reką jak na filmiku Big Grin

Nieźle zryte berety chłopaki mają, a najlepsze jest to, że te numery pełnymi ludzi autami robiąSmile

RE: Moto kącik - Speedy Bandito - 05.12.2010 15:52

(04.12.2010 23:01)INsejn napisał(a):  A Audi z quattro, EVO, Impreza, BMW Xi itd to pies ? Po śniegu zapindalają aż miło. Z wyjechaniem nie mają problemów. Zresztą jak się potrafi to i na ośce można.

oj tam, czepiasz się Wink , ale tak, przyznaję że wyżej wymienione prawdopodobnie nie miałyby problemu z wjechaniem i wyjechaniem w tym miejscu, przynajmniej dopóki by nie zawisły na brzuchu Tongue, chociaż tam gdzie ja zaparkowałem stał tylko Grand Cherokee i Land Cruiser. Ośki za to pakowały się tam jak pod gilotynę. Kto nie wjechał za daleko (powiedzmy do 2 metrów) ten po heroicznej walce jeszcze dawał radę się wycofać na jezdnię.

Chociaż jakoś dwa lata temu w Zakopcu (parking przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy) widziałem jak Impreza pięknie sobie mieliła kołami w miejscu...

Podsumowując: czasem oprócz 4x4 przydaje się większy prześwit. Chodź i to nie jest remedium na wszystko, bo ja też Forka kiedyś powiesiłem w śniegu... Big Grin

RE: Moto kącik - pastaga - 05.12.2010 17:14

(05.12.2010 15:52)Speedy Bandito napisał(a):  Podsumowując: czasem oprócz 4x4 przydaje się większy prześwit. Chodź i to nie jest remedium na wszystko, bo ja też Forka kiedyś powiesiłem w śniegu... Big Grin

Powiesić można wszystko czy to przez brak umiejętności czy przez pecha/zaskoczenie. Mnie udało się nie raz zakopać defendera 110 w śniegu ale tylko raz tak, że musiałem z kumplem 2h wachlować łopatami - inne razy po dłuższej walce, bujaniu, podkładaniu gałęzi pod koła udawało się wybrnąć. Defender miał tak, że jak po utknięciu była jakakolwiek reakcja na napęd tj. auto dało się chociaż minimalnie bujać itp. to najczęściej udawało się wyjechać o własnych siłach. Dużo wg. mnie zależy od rodzaju śniegu - defender w świeżym śniegu, pod którym jest twarde podłoże (stary ubity śnieg albo gleba) idzie jak spych - zatrzymuje go dopiero "fałda śniegu" powoli zasłaniająca przednią szybę Wink Natomiast śnieg mokry bywa bardzo zdradliwy bo auto jak idzie rozpędem to idzie ale jeśli tylko odrobinkę się odpuści to potrafi utknąć. Tak samo jak z w miarę sypkiego śniegu trafia się na połać śniegu bardziej ubitego/mokrego - auto z rozpędu wjeżdża na górę i następnie wpada i wszystkie 4 koła zawisają - wrażenie jest takie jak by się straciło napęd całkowicie (zero reakcji przy zmianie 1/wsteczny itp., swobodny obrót kół).

RE: Moto kącik - INsejn - 05.12.2010 17:16

(05.12.2010 15:52)Speedy Bandito napisał(a):  Podsumowując: czasem oprócz 4x4 przydaje się większy prześwit. Chodź i to nie jest remedium na wszystko, bo ja też Forka kiedyś powiesiłem w śniegu... Big Grin
Tak, więc dobrym kompromisem jest Audi Allroad, gdzie można sobie regulować wysokość zawieszenia.

RE: Moto kącik - TomekDebiec - 05.12.2010 18:06

(05.12.2010 13:46)mentos napisał(a):  

Faktycznie, byłby niezły trik, gdyby nie ta podpórka... Wink

RE: Moto kącik - Bakulak - 05.12.2010 20:00

Napęd na 4 kółka to super sprawa, pomijając porę roku. Tyczy się to szczególnie mocnych diesli. Przyspieszanie takim autem powyżej 300Nm z napędem na przednią oś nawet nie stało obok efektywności, opony się kończą w moment, przyczepność, na lekko mokrym, zrywa sie nawet na trzecim biegu, mimo systemów. Uważam, że powyżej 170 koni w dieslu 4x4 to muss.

RE: Moto kącik - INsejn - 05.12.2010 21:01

(05.12.2010 20:00)Bakulak napisał(a):  Napęd na 4 kółka to super sprawa, pomijając porę roku. Tyczy się to szczególnie mocnych diesli. Przyspieszanie takim autem powyżej 300Nm z napędem na przednią oś nawet nie stało obok efektywności, opony się kończą w moment, przyczepność, na lekko mokrym, zrywa sie nawet na trzecim biegu, mimo systemów. Uważam, że powyżej 170 koni w dieslu 4x4 to muss.

Nie ma co przesadzać. Maksimum dla ośki to takie 250 koni. Ja w przyszłości może będę miał ponad 300Nm w swojej benzynce na ośce i na bank będzie dawać radę. Zresztą nie ma co gloryfikować 4x4. Mocne tylnonapędówki jeżdżą aż miło. Miałem okazję śmigać (niestety jedynie) mocnymi limuzynami (cls 500, 750) i przyczepność bardzo dobra, na mokrym dają radę bez problemów. Zresztą teraz samochody to nie stare Porsche 911 (73-89) bez systemów. Można popatrzeć na ośke, Focusa RS, który wykręca rewelacyjne czasy na torach. Jednak coś za coś i podobno na prostych przegrywa ze słabszymi furami.

RE: Moto kącik - Bakulak - 05.12.2010 21:15

Napęd na tył to inna bajka, mówię o przednionapędowych turbodieslach. 250 koni to może i maksimum ale w autach benzynowych, bo to nie o ilość koni idzie, a o moment właśnie i diesel 250 koni z napędem tylko na przód to jakis koszmar i wątpie aby kiedyś taki powstał. Focus RS to wyjątkowe auto w tej dziedzinie, zresztą 400 Nm to sporo mniej niż generują diesle o mocy 250km.