EMTB.pl - Forum Enduro MTB
Moto kącik - Wersja do druku

+- EMTB.pl - Forum Enduro MTB (http://emtb.pl/forumo)
+-- Dział: Off-topic (/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Dział: Off-topic (/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Wątek: Moto kącik (/showthread.php?tid=3967)

RE: Moto kącik - Andref - 09.12.2010 10:29

Żadna fura nie jest dobra do stania w korkach Smile

RE: Moto kącik - biketurysta - 09.12.2010 11:38

Dla fury pieniedzy w korkach stałbym nawet w furze siana ;-)

RE: Moto kącik - Pawel_BB - 09.12.2010 11:42

(09.12.2010 10:08)Kwas napisał(a):  Ale co to za dyskusja o TV, skoro wiadomo, że plazmy Panasonica ruzelują Smile
No właśnie, już niemal rok uzywam plazmy G10 i jestem zachwycony, koledzy znający się na takich sprzętach mi go polecili Smile

RE: Moto kącik - Kwas - 09.12.2010 13:36

Też mam plazmę Panasonica, też sobie chwalę Smile

RE: Moto kącik - mentos - 09.12.2010 14:39

a mi polecali Samsunga LCD i się porobiły plamy jakby od stałego świecenia w jednym miejscu pewnie ma Moment jak benzyna słaby i się zbiera jak na ręcznym Big Grin

do stania w korkach to Prius Big Grin

RE: Moto kącik - Andref - 09.12.2010 15:31

Jak są korki, to się na rowerze jeździ. Albo takim dużym, żółto-czerwonym (przynajmniej w Warszawie).

RE: Moto kącik - Speedy Bandito - 09.12.2010 16:06

to ja jeszcze o tych dieslach i benzynach, obiecuję że ostatni raz Big Grin

(08.12.2010 23:22)Andref napisał(a):  Przebieg momentu i jego krzywa są istotne.

zgadza się. W przypadku, który porównałem (Tiguan 1.4 TSI i Forek 2.0 BoxerDiesel) oba samochody mają identyczny przebieg momentu (szybki wzrost do maksimum, potem trochę płaski i powoli opada), identyczną niemal moc, podobną masę i opór powietrza, napęd na 4 koła (w Tiguanie dołączany, w Forku stały), zbliżoną cenę, a więc moim zdaniem są jak najbardziej porównywalne dla potencjalnego klienta, który się waha: turbodiesel czy turbobenzyna?. I auto z większą wartością momentu maksymalnego (niech będzie, że na silniku Wink ) jest szybsze, przy rozpędzaniu od 0 km/h nieznacznie, przy rozpędzaniu lotnym różnica jest spora. Czyli przy identycznych innych parametrach wartość momentu ma znaczenie. Jasne, że ktoś, jak Paweł, może nie lubić charakterystyki diesla a lubi kręcić do 6 czy 8 tys. obrotów, jak w Hondzie. Ok, ja jednak tu zwracam wyłącznie uwagę na suche dane techniczne i ekonomiczne. Też bym wolał jeździć Forkiem 2.5 Turbo, ale jego koszt zakupu (czy raczej wielkość raty leasingowej) i utrzymania by mnie puścił z torbami Wink. W moim przypadku diesel jest świetnym kompromisem - dużo oszczędzam i mimo wszystko daje mi wielką frajdę z jazdy.

jeśli porównać modele (cały czas diesel kontra benzyna) o identycznym momencie, to takie porównanie nie ma sensu dla potencjalnego klienta. Trzymajmy się realiów życia Big Grin No, ale spróbujmy. Będę się trzymał Subaru bo tu znam dane. Weźmy Imprezę z takim dieslem jak ja mam - 147KM/350Nm. Podobny moment ma Impreza WRX - 265KM/343Nm. Wiadomo, że to będzie znacznie lepiej/szybciej jeździć, bo nadwyżka mocy jest tu niemal dwukrotna i charakterystyka i wartość momentu diesla tu nie pomoże. Czyli wartość mocy też ma znaczenie. Nie sama moc, czy moment decyduje o tym jak fura jeździ tylko wszystko razem + przełożenia, zawieszenie itp. itd - odkryłem amerykę, co Wink Ok, ale WRX jest znacznie droższy w zakupie, znacznie więcej pali, koszty przeglądów są niemal identyczne (diesel droższy o jakieś 100-150 zeta za przegląd). W ubezpieczenie nie wnikam. Dla klienta, który chce mieć nowe auto i chce mieć Imprezę, a liczy się z kosztami, wybór jest prosty. Jeśli ktoś się nie liczy z kosztami, dla niego nasze wywody są bez sensu Wink

Powiecie, że diesel się psuje często i naprawy są droższe. Z tym, że droższe to ok, z tym że często to nie wiem. Mi się nie psuje, mentosowi też. Nawet gdyby to mamy zaoszczędzony niezły grosz dzięki niższemu spalaniu. Rocznie to mogą być kwoty rzędu kilku, kilkunastu tys. PLN. Warunek: trzeba dużo jeździć, bo wtedy diesel ma sens z ekonomicznego punktu widzenia. A jak się nie popsuje to jestem corocznie o wycieczkę dookoła świata do przodu Wink Ale już się chyba powtarzam, co? Wink

Kończąc: są dobre silniki diesla, są dobre benzyny, potrzeby mamy zróżnicowane, ale na szczęście wybór jest ogromny. Cześć Smile

(09.12.2010 15:31)Andref napisał(a):  Jak są korki, to się na rowerze jeździ

no właśnie Smile
to teraz podyskutujmy, czy na miasto lepszy full czy sztywniak? WinkTongue

RE: Moto kącik - mentos - 09.12.2010 17:42

Amen w kwestii diesel czy benzyna Big Grin

Co do samych chorych kosztów w ASO czyli także kosztów serwisowania auta. Mnie z ciekawych bzdetów zepsuł się jeszcze poza bendixem czujnik położenia wałka rozrządu. Jedzie sobie jedzie Mentos a tu nagle Ford gówno wort se gaśnie Big Grin . I ni ch odpalić się nie da. Po jakimś czasie jednak zapala. Sam na szczęście doszedłem grzebiąc w sieci o co może chodzić i to zdalnie z lapka w aucie Big Grin. Znana usterka. Czujnik 95zł (czarny bo szare gorsze czy odwrotnie ?) poza ASO, wymiana jedna śrubka na pokrywie zaworowej w minutę i naprawione. W ASO coś złodzieje chyba ze 4 stówy powiedzieli z robocizną i częściami jak już zapytałem ile taka skomplikowana usługa. Inna częsta usterka w turbinach zacinające się żaluzje. Też już naprawiałem/czyściłem ino w Seacie Toledo starym jak się zacięła (turbina duża od Audicy ale silnik 1.9 Tdi na zwykłej pompie 200KM). Przyczyna - to sadza się osadza Big Grin W moim wyjąć ją to porażka - zintegrowana z kolektorem, ale wiem już gdzie ten podciśnieniowy bączek który ciągnie żaluzję jest zlokalizowany i wystarczy go rozruszać młoteczkiem czy innym wyrafinowanym pukaczem. No i jak po mieście się dużo lata trzeba czasem przepalać ciągnąc silniczek na maxa (czyli otwierać ją na całego) to się sadza ładnie wypala. Często ludzie nawet nie wiedzą, że nie mają pełnych osiągów bo to tak stopniowo je ogranicza jak się dużo po mieście lata spokojnie i w koreczkach. Tu ASO też miało genialną radę - wymiana turbiny, oczywiście nowa i tak zaraz też by się znów zapchała i pewnie kolejna nowa Cool

Zmierzam do tego, że z czasem warto mieć trochę pojęcia o budowie silnika czy auta bo to sporo może zaoszczędzić.

RE: Moto kącik - INsejn - 09.12.2010 18:12

(09.12.2010 16:06)Speedy Bandito napisał(a):  Czyli wartość mocy też ma znaczenie. Nie sama moc, czy moment decyduje o tym jak fura jeździ tylko wszystko razem + przełożenia, zawieszenie itp. itd - odkryłem amerykę, co Wink
No ja to wcześniej pisałem. W obliczaniu momentu na kołach używa się przecież współczynnika przełożenia.

(09.12.2010 16:06)Speedy Bandito napisał(a):  Ok, ale WRX jest znacznie droższy w zakupie, znacznie więcej pali, koszty przeglądów są niemal identyczne (diesel droższy o jakieś 100-150 zeta za przegląd).
To chyba lepszym wyborem do normalnej jazdy byłoby Legacy. Chociaż jak ktoś przy wyborze turbo benzyny patrzy bardzo na spalanie to te silniki Subaru raczej odpadają. Smile

(09.12.2010 16:06)Speedy Bandito napisał(a):  Powiecie, że diesel się psuje często i naprawy są droższe. Z tym, że droższe to ok, z tym że często to nie wiem. Mi się nie psuje, mentosowi też.
Dopóki jest nowy to się nie psuje tak. Gorzej jak ma już kilka lat na karku. Więc jakbym miał brać diesla to jak najnowszego.

Jakby komuś się chciało czytać to tutaj fajny artykuł i wykresy z porównawcze benzynki i diesla o tej samej pojemności: http://www.autogen.pl/art-17-moc-i-moment-obrotowy-silnikow.html

RE: Moto kącik - shovel - 09.12.2010 19:18

dzisiaj był jakiś "skoda-failure day" - na trasie tychy - katowice 2 zepsute octavie i jedna fabia... najwyraźniej korek nie służył Smile

RE: Moto kącik - michalbiker - 09.12.2010 20:41

Z benzyniakami jest jeden problem... Diesel ma dużo większą sprawność i szybko się to nie zmieni... Dlatego mają duży potencjał Smile

RE: Moto kącik - Pawel_BB - 09.12.2010 20:51

ja tam wolę moją sprawną benzynkę Big Grin

RE: Moto kącik - michalbiker - 09.12.2010 20:57

Gdyby zwiekszyli sprawnosc silnika benzynowego, to ropniak nie ma zadnych szans. Wystarczy zobaczyć, ile energii w postaci ciepła marnuje się w benzyniaku... Po 1min do kabiny leci cieple powietrze, a w dieslu trzeba czekać i czekać..

RE: Moto kącik - Amil - 09.12.2010 21:03

(09.12.2010 20:51)Pawel_BB napisał(a):  ja tam wolę moją sprawną benzynkę Big Grin

Co prawda, to prawda!
Ja też mam 2.0t benzyna tylko, że tył napęd.
Radość jazdy przede wszystkim Big Grin . Szczególnie w dzisiejszych warunkach.

RE: Moto kącik - strarzaq - 09.12.2010 21:03

(09.12.2010 20:57)michalbiker napisał(a):  Gdyby zwiekszyli sprawnosc silnika benzynowego, to ropniak nie ma zadnych szans. Wystarczy zobaczyć, ile energii w postaci ciepła marnuje się w benzyniaku... Po 1min do kabiny leci cieple powietrze, a w dieslu trzeba czekać i czekać..
Gadasz, ja się nie zgadzam. W Moim dieslu po jakiś 2 min już wali gorąc. Tylko jeździć trzeba odpowiednio Wink

A dzisiaj jeden TCh w Leonie zmasakrował mi maszinu. Już nie lubię Leonów Sad

RE: Moto kącik - Pawel_BB - 09.12.2010 21:10

(09.12.2010 21:03)strarzaq napisał(a):  A dzisiaj jeden TCh w Leonie zmasakrował mi maszinu. Już nie lubię Leonów Sad
Widziałem Twój wpis na FaceBooku, szkoda autka Sad

To teraz Forek dyszel będzie?

(09.12.2010 21:03)Amil napisał(a):  Radość jazdy przede wszystkim Big Grin
Dokładnie tak !! życie jest za krótkie na jeżdżenie nudnym dyszlem Big Grin

RE: Moto kącik - shovel - 09.12.2010 21:16

Michałbiker, tylko weź pod uwagę ilość płynu w układzie diesel / benzyna...
w benzyniaku masz najczęściej 5-7 litrów a w dieslu do 10 regularnie dochodziSmile

RE: Moto kącik - Pawel_BB - 09.12.2010 21:23

@Amil, jakie masz autko?

RE: Moto kącik - Amil - 09.12.2010 21:37

(09.12.2010 21:23)Pawel_BB napisał(a):  @Amil, jakie masz autko?

200sx s14

RE: Moto kącik - Robert_MTB - 09.12.2010 21:38

(09.12.2010 21:16)shovel napisał(a):  Michałbiker, tylko weź pod uwagę ilość płynu w układzie diesel / benzyna...
w benzyniaku masz najczęściej 5-7 litrów a w dieslu do 10 regularnie dochodziSmile

a o jaki płyn chodzi ?