EMTB.pl - Forum Enduro MTB
Moto kącik - Wersja do druku

+- EMTB.pl - Forum Enduro MTB (http://emtb.pl/forumo)
+-- Dział: Off-topic (/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Dział: Off-topic (/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Wątek: Moto kącik (/showthread.php?tid=3967)

RE: Moto kącik - Speedy Bandito - 12.12.2010 19:29

no to dodam, że w subaru też Smile Mogę sobie kciukiem klikać i zwiększać prędkość o 1 km/h na kliknięcie. Takoż zmniejszać.

RE: Moto kącik - romix1984 - 12.12.2010 19:51

No to dodam, ze w BMW tez, tylko ze jak zrobisz dluzsze klikniecie(nie kciukiem, tylko takia mini dzwignia jak od kierunkowskazu) to zmniejszasz/zwiekaszasz o 5km/h Tongue

ACextreme jezeli celujesz w audi a4 to ja od siebie polecam bmwBig Grin nie ma to jak wolnossaca rzedowa szostka ! ! pozdro!

RE: Moto kącik - mentos - 12.12.2010 20:01

Tempomat, nie tempomat w gęstych korkach i tak to nic nie da. Mnie dziś spalanie średnie wskazało 9l, we w sumie niiewielkim dieslu! Żaden zdziw, ciągle niedogrzany, krótkie dystanse i czasowo 3/4 stania w korkach przez remont ronda wlotowego do Krakowa no i jazda średnia 21km/h wyszła za 350km. Powinienem mieć też spalanie w motogodzinach Wink. Chodź 35/40min 13km dojazd do pracy to i tak marzenie we Wrocławiu a już zwłaszcza Warszwce zwłąszcza zimą Big Grin. Ale pocieszam się z tymi 9l, że sąsiada benzyna 2.0l też 115KM w starej Lagunie spala w takich samych warunkach 14 Big Grin Na dodatek paliwo znów w górę, na prawdę nie rozumiem ludzi, którzy nie są majętni a kupują jakieś turbo benzyny po 300KM Cool

RE: Moto kącik - romix1984 - 12.12.2010 20:07

Oni tymi 300-stu konnymi wozami tylko od swieta jezdzaBig Grin

p.s moj tempomat chyba tez sie da wlaczyc tylko powyzej 40km/h ... musze sprawdzicWink

RE: Moto kącik - tymoch - 12.12.2010 20:16

(12.12.2010 20:01)mentos napisał(a):  [...]Chodź 35/40min 13km dojazd do pracy to i tak marzenie we Wrocławiu[...]

25-30min z Gądowa na Polibudę(10km)Tongue czasem bywa szybciejBig Grin

RE: Moto kącik - mentos - 12.12.2010 20:30

nooo, ja mam ze wsi do sklepu na Ojcowskiej 5min Cool Nic mi to po prostu nie mówi. Moje jazdy Tobie pewnie też, ale to jak z rogatek Wrocławia przejechać przez centrum na jego drugą stronę, no i ile to ? Wrocław jakoś tak mi się przypomniał w świetle jakiś statystycznych badań dużych Europejskich miast odnośnie korków i się zdziwiłem, że najgorzej w Polsce jest oczywiście w stulicy i okupuje też ona jakieś czołowe miejsca w Europie, ale zdziwił mnie fakt, że podobnie plasowany jest właśnie Wrocek a Kraków gdzieś duuuużo dalej, a myślałem że źle się po Kraku jeździ.

RE: Moto kącik - WalaJ - 12.12.2010 20:34

No nie no, jak masz gęsty korek, to fakt że tempomat nie pomoże wiele Sad

RE: Moto kącik - tymoch - 12.12.2010 20:54

(12.12.2010 20:30)mentos napisał(a):  nooo, ja mam ze wsi do sklepu na Ojcowskiej 5min Cool Nic mi to po prostu nie mówi. Moje jazdy Tobie pewnie też, ale to jak z rogatek Wrocławia przejechać przez centrum na jego drugą stronę, no i ile to ? Wrocław jakoś tak mi się przypomniał w świetle jakiś statystycznych badań dużych Europejskich miast odnośnie korków i się zdziwiłem, że najgorzej w Polsce jest oczywiście w stulicy i okupuje też ona jakieś czołowe miejsca w Europie, ale zdziwił mnie fakt, że podobnie plasowany jest właśnie Wrocek a Kraków gdzieś duuuużo dalej, a myślałem że źle się po Kraku jeździ.

http://maps.google.pl/maps?f=d&source=s_d&saddr=Bia%C5%82owieska&daddr=51.1262999,16.994911+to:51.1151,17.06725+to:wybrze%C5%BCe+Stanis%C5%82awa+​Wyspia%C5%84skiego+27,+Wroc%C5%82aw+(Politechnika+Wroc%C5%82awska)&geocode=FcESDAMdEUYDAQ%3BFRsgDAMdX1IDASlTFt_sBOoPRzEHTO5FnJvuxw%3BFVz0CwMd8mwEAS​lhWKsALegPRzEYv2B3tjFZLw%3BFSbWCwMdbVwEASGV9ehtieFeiQ&hl=pl&mra=dpe&mrcr=0&mrsp=2&sz=14&via=1,2&sll=51.11403,17.028551&sspn=0.035131,0.104628&ie=UTF8&z=14 no tak to wygląda- z dość oddalonego od centrum nie jade jak większość "stada" środkiem tylko mykam objazdem nadkładając z 1,5km. We Wrocku jest trochę tak, że dużo korków się tworzy na głównych trasach, a boczne(często równoległe) świecą pustkami. Jednym z czynników jest spora ilość "przyjezdnych", którzy nie znają bądź nie chcą znać miasta w którym się poruszają, a drugim czynnikiem są dość mało rozgarnięci kierowcy "rdzenni"- ostatnio czekałem za pewnym jegomościem prawie cały cykl świateł aż łaskawie ruszył- niestety w tym mieście to norma i czasem nawet "odliczajki" do zielonego nic nie dają:/

RE: Moto kącik - mentos - 12.12.2010 21:06

no niestety, te ruszające jak muchy w smole zawalidrogi nieźle ograniczają przepustowość skrzyżowań, podobnie jak te dupki wjeżdżające na skrzyżowanie nie mając pewności, że się je opuści

RE: Moto kącik - tymoch - 12.12.2010 22:35

a no właśnie o tym zapomniałem a wnerwia mnie to najbardziej ze wszystkich możliwych sytuacji korkowych w mieście:/

RE: Moto kącik - Bakulak - 13.12.2010 10:54

W Krakowie poza kilkoma miejscami np aleja wieszczy, lub rondo obok ikei da sie jakoś jeździć, choć bywają takie dni, że szkoda słów. Jeśli chodzi o Warszawę to jak zna się trochę skrótów to można się całkiem sprawnie poruszać, bo prawie cały ruch odbywa się głównymi arteriami.

RE: Moto kącik - Kwas - 13.12.2010 11:13

(12.12.2010 22:35)tymoch napisał(a):  a no właśnie o tym zapomniałem a wnerwia mnie to najbardziej ze wszystkich możliwych sytuacji korkowych w mieście:/

Też mnie to do szału doprowadza.... Raz jak jeszcze miałem Garbusa, to już wk.... do granic po prostu ruszyłem na swoim zielonym na takiego ciecia na środku skrzyżowana. Mina bezcenna, jak się zorientował, że na prawdę zaraz wpakuję mu się w drzwi Smile Uciekł na trawnik...

RE: Moto kącik - Bakulak - 13.12.2010 11:38

(13.12.2010 11:13)Kwas napisał(a):  
(12.12.2010 22:35)tymoch napisał(a):  a no właśnie o tym zapomniałem a wnerwia mnie to najbardziej ze wszystkich możliwych sytuacji korkowych w mieście:/

Też mnie to do szału doprowadza.... Raz jak jeszcze miałem Garbusa, to już wk.... do granic po prostu ruszyłem na swoim zielonym na takiego ciecia na środku skrzyżowana. Mina bezcenna, jak się zorientował, że na prawdę zaraz wpakuję mu się w drzwi Smile Uciekł na trawnik...
Tyle, że wtedy to Ty wjeżdżałeś na skrzyżowanie nie mając możliwości opuszczenia go i tu koło się zamykaSmile

RE: Moto kącik - mentos - 13.12.2010 11:59

Tak wracając do kosztów jazdy. Miał ktoś może do czynienia albo ma jakąś informację na temat gazu ziemnego czyli CNG ? Oczywiście z praktyki albo chociaż od dobrego znajomego a nie zasłyszane opinie czy info z prasy. Pytam bo zastanawiałem się nad tym zamiast Diesla SDi w jakimś nadwoziu Polo albo innym klonie jako drugie auto którym druga połowa się porusza. Można naprawdę sporo zaoszczędzić zwłaszcza kupując kompresor do własnego garażu. Widziałem kiedyś taką Corsę ściągniętą z Holandi wraz z takowym kompresorem. Wygląda to jak mały piecyk gazowy. Kompresor nie ma wielkiej mocy, ale spokojnie ładuje ponoć bak w kilka godzin. Wg mnie ŁUBUDUBU sprawa. 1KG gazu ma wartość opałową 1,5l benzyny a zużycie podobne 8l czy 8kg. Jest też bezpieczny ponoć dla silnika w porównaniu do LPG.
Cena:
Przykład na podstawie aktualnych cen w Polsce, i znanym założeniu że 1 kg CNG odpowiada 1,5 l benzyny.
Ponieważ w Polsce rozliczenie za gaz następuje w m3, a nie w kg to należy dodatkowo uwzględnić, że średnio 1 kg CNG odpowiada 1,3 m3 CNG.
Cena za 1 m3 gazu ziemnego: 1,62 PLN/m3
Odpowiednia cena za 1 kg gazu ziemnego wynosi: 1,3 x 1,62 PLN/m3= 2,11 PLN/kg
Ekwiwalentna cena benzyny Pb 95: 2,11 PLN/kg : 1,51 = 1,40 PLN/l
Jak dla mnie nieźle. Mało jeżdżąc wydaję na ON do 2 diesli rocznie jakieś 10000PLN a mógłbym wydawać ponad 3 razy mniej !

Mam po drodze do domu stację CNG przy gazowni, ale mając w domu kompresor powinno być jeszcze korzystniej. Silnik nie widzi ponoć różnicy, żadnych parowników, przegrzanych głowic itp., ponoć pracuje nawet bardziej miękko i ciszej, oczywiście czyściej. Największy koszt instalacji to właściwie butle, w osobówce z kompozytów i zasięg jak małe auto około 250km, ale na miasto i tankowanie w domu to żaden problem, mogą być i na 100km, byle taniej. Dynamika w mieście, korkach i małym aucie też bez znaczenia, ale ponoć żadna to różnica. Butle są w czasie zderzenia wielokrotnie wytrzymalsze i bezpieczniejsze od benzyny, sam gaz w przeciwieństwie do LPG ulatuje w powietrze, więc z parkowaniem w garażach podziemnych i generalnie bezpieczeństwem problemu nie ma no i spalanie czyściutkie. Brak nagarów, zanieczyszczeń oleju no i środowiska. Można ponoć ładować też do diesli, choć to chyba ma mniejszy sens w osobówkach. Brzmi naprawdę ciekawie do miejskich toczydełek.

RE: Moto kącik - Robert_MTB - 13.12.2010 17:14

headback czy kombi? plusy, minusy obu konstrukcji, co o nich sadzicie ?

RE: Moto kącik - klima - 13.12.2010 17:33

panie taki gaz moznaw domu ładować samemu ??? bez żadnych pozwolenie szkolen itp ??

RE: Moto kącik - figo - 13.12.2010 18:39

(13.12.2010 11:59)mentos napisał(a):  Tak wracając do kosztów jazdy. Miał ktoś może do czynienia albo ma jakąś informację na temat gazu ziemnego czyli CNG ? Oczywiście z praktyki albo chociaż od dobrego znajomego a nie zasłyszane opinie czy info z prasy. Pytam bo zastanawiałem się nad tym zamiast Diesla SDi w jakimś nadwoziu Polo albo innym klonie jako drugie auto którym druga połowa się porusza. Można naprawdę sporo zaoszczędzić zwłaszcza kupując kompresor do własnego garażu. Widziałem kiedyś taką Corsę ściągniętą z Holandi wraz z takowym kompresorem. Wygląda to jak mały piecyk gazowy. Kompresor nie ma wielkiej mocy, ale spokojnie ładuje ponoć bak w kilka godzin. Wg mnie ŁUBUDUBU sprawa. 1KG gazu ma wartość opałową 1,5l benzyny a zużycie podobne 8l czy 8kg. Jest też bezpieczny ponoć dla silnika w porównaniu do LPG.

Kilka lat temu kolega z pracy miał Golfa 3 z fabryczną instalacją CNG, tyle że był wtedy problem z tankowaniem bo w całej Polszy było kilka stacji a u nas w okolicy brak.Tyle, że pracowaliśmy wtedy w zakładzie, gdzie widlaki były zasilane gazem CNG.Była tam stacja kompresorowa która kosztowała majątek i tam właśnie tankował.Jeździł tym autem 1,5 roku i nie narzekał,twierdził, ze nie ma różnicy pomiędzy benzyną a gazem.Co ciekawe poprzerabiane na CNG widlaki to były stare ropniaki, więc faktycznie da się diesla przerobić na gaz, tylko panowie którzy tym się zajmowali mówili, że to przeróbka tylko w jedną stronę

RE: Moto kącik - Kwas - 13.12.2010 20:35

(13.12.2010 17:14)Robert_MTB napisał(a):  headback czy kombi? plusy, minusy obu konstrukcji, co o nich sadzicie ?

Oczywiście, że kombi. Dłuższe, więc łatwej rowery zapakować Smile No chyba, że kombi jest wybitnie paskudne, wtedy headback.

RE: Moto kącik - Kasha - 13.12.2010 20:48

A co to jest headback?

RE: Moto kącik - Robert_MTB - 13.12.2010 20:53

(13.12.2010 20:48)Kasha napisał(a):  A co to jest headback?

chodzi o hatchback, moja pomyłka