EMTB.pl - Forum Enduro MTB
Moto kącik - Wersja do druku

+- EMTB.pl - Forum Enduro MTB (http://emtb.pl/forumo)
+-- Dział: Off-topic (/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Dział: Off-topic (/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Wątek: Moto kącik (/showthread.php?tid=3967)

RE: Moto kącik - strarzaq - 16.12.2010 13:43

No ale właśnie o to chodzi z tymi światłami. Całe lamenty wynikają raczej z tego, że wielu ludziom nie chce się ich włączać. A o włączaniu klimy jakoś pamiętają. O radiu też. A światła są złe i powodują wypadki. Ludzie! Nie znam ani jednego człowieka robiącego długie dystanse, który narzekałby na ten przepis. Ja od zawsze jeżdżę z zapalonymi bo tak jest po prostu bezpieczniej szczególnie w leśnych przecinkach których w Polsce multum - łatwiej zauważyć, ocenić odległość i prędkość nadjeżdżającego pojazdu. A najwięcej stękają... taksiarze.

RE: Moto kącik - Pawel_BB - 16.12.2010 14:04

INsejn i Piter dobrze prawią Smile

Ja też zawsze byłem ZA włączaniem światełek i nawet jak nie było nakazu to poza miastem zawsze jeździłem na światłach mijania bo dzięki temu moim zdaniem moje auto było bardziej widoczne na drodze.
Nie wiem jakim cudem zwiększyła się liczba wypadków PRZEZ ŚWIATŚA, statystyki statystykami ale przez te kilka lat obowiązywania przepisów liczba aut na drogach zwiększyła się chyba o połowę - od kilku lat (głównie po wejściu do EU) strasznie wzrósł ruch na naszych drogach i tutaj myślę należy upatrywać większej ilości kolizji i wypadków ale że auta z EU były troszkę młodsze niż nasze stare graty więc liczba zabitych na szczęście nie wzrosła.

RE: Moto kącik - shovel - 16.12.2010 14:14

Przez światła w Austrii zwiększyła się liczba wypadków w pojazdami / osobami nieoświetlonymi - pieszymi, rowerzystami itp. Po prostu ludzie się przyzwyczajają do tego że to co jest na jezdni powinno być oświetlone, i nie zwracają uwagi na np. nieoświetlonych - w ciągu dnia - rowerzystów, pieszych itp.

RE: Moto kącik - INsejn - 16.12.2010 14:24

No a u nas jest przyzwyczajenie, że na jezdni nic nie jest oświetlone. Big Grin Kiedyś dawno temu jechałem z rodziną w nocy po za terenem zabudowanym, a tu nagle z zakrętu wypada maluch bez świateł. A ile razy widziałem w mieście jak w nocy ludzie potrafią jechać bez świateł, nie mówiąc już o śniegu czy deszczu. Pewnie też po to wprowadzili ten przepis, bo kiedyś to nawet jak był dzień, ale warunki były kiepskie to nie jeździli na światłach. A teraz to będzie pamiętał, bo trzeba cały rok. Nie tak jak kiedyś, nie wiedzieli czy włączyć światła czy nie. A światła są też przede wszystkim od tego, aby inny użytkownicy drogi Cię widzieli.

RE: Moto kącik - strarzaq - 16.12.2010 14:55

(16.12.2010 14:14)shovel napisał(a):  Przez światła w Austrii zwiększyła się liczba wypadków w pojazdami / osobami nieoświetlonymi - pieszymi, rowerzystami itp. Po prostu ludzie się przyzwyczajają do tego że to co jest na jezdni powinno być oświetlone, i nie zwracają uwagi na np. nieoświetlonych - w ciągu dnia - rowerzystów, pieszych itp.
Co do pieszych - nie wiem co mam powiedzieć. Może fakt, choć nie chce mi się wierzyć. Natomiast rowery - nie bez powodu od zawsze był obowiązek włączania oświetlenia w motocyklach. Właśnie dla bezpieczeństwa. Zatem rowerzysta na drodze publicznej chyba też powinien mieć non stop oświetlenie lub kamizelkę - z czysto pragmatycznych względów. Ja osobiście unikam asfaltu jak ognia - ryzyko strzału jest za duże.

RE: Moto kącik - Speedy Bandito - 16.12.2010 14:56

(16.12.2010 09:52)Mały napisał(a):  Chciałem tylko przypomnieć i trochę wstrząsnąć samochodziarzy, że wyprodukowanie i użytkowanie samochodu to niewyobrażalne obciążenie dla środowiska i chciałbym, aby każdy kto pisze w tym wątku miał tego świadomość i nic więcej.

ja bym powiedział, że ogólnie człowiek jest niewyobrażalnym obciążeniem dla środowiska. Ale to co, mam se w łeb palnąć? Wink

Dla mnie samochód oprócz funkcji transportowej spełnia też funkcję rekreacyjną, zabawową. Lubię sobie po prostu wieczorem (jak już wszyscy są w domu, coby ich nie straszyć Wink ) wyskoczyć i poślizgać się w bezpiecznych warunkach. Albo potaplać w błocie Smile Powiecie, że bez sensu, dla zaspokojenia zachcianek, zużywam paliwo i truję. Ale jak sobie np. włączę muzyczkę to zużywam prąd - kopalnia kopie węgiel i truje, elektrownia go spala i truje. Tym sposobem dochodzimy do absurdów... Wiadomo, że wszystko co fajne jest niemoralne, nienormalne bądź tuczące Big Grin

Światła też włączałem jak jeszcze nie było przykazu. Praktycznie odkąd zacząłem jeździć. Jak parę razy podczas wyprzedzania pakowałem się na czołówkę z nieoświetlonym kolesiem jadącym z przeciwka, tak jestem zwolennikiem tego przepisu. A że spalę 0,01% więcej paliwa i częściej wymieniam żarówki? Trudno, moim zdaniem warto.

RE: Moto kącik - mentos - 16.12.2010 15:01

(16.12.2010 14:14)shovel napisał(a):  Przez światła w Austrii zwiększyła się liczba wypadków w pojazdami / osobami nieoświetlonymi - pieszymi, rowerzystami itp. Po prostu ludzie się przyzwyczajają do tego że to co jest na jezdni powinno być oświetlone, i nie zwracają uwagi na np. nieoświetlonych - w ciągu dnia - rowerzystów, pieszych itp.

Właśnie o to chodzi, a generalnie jak ktoś jest ślepy niech nie siada za kółkiem. Primo, światła wcale nie pomaga w lepszej ocenie odległości a jedynie dostrzeżeniu czegoś, i właśnie to "czegoś" znieczula na inne sytuacje na drodze i poprzez to jest niebezpieczne. Teraz każdy w lesie wyprzedza bo nie widzi światła tak ? A jak ktoś z naprzeciwka zapomni, albo będzie to rowerzysta, pieszy to co trup/kaleka. Bardzo logiczne i ekologiczne macie pojęcie świata, takie samolubne. A już na tym formum kompletnie niezrozumiałe ! Aspekt ekologiczny przy czymś co jest bez sensu można poruszać, przy klimie nie za bardzo rozumiem. Auto z klimą więcej spala, ale ma sens nie tylko dla komfortu, ale i bezpieczeństwa, więc cóż to za argument ? Statystyki statystykami ale można by się uczyć od tych co mają jakieś doświadczenie i w ich wypadku statystyki nie wynikały z większego importu aut a Polski nie ? Cool A po kiego grzyba
włączać je w lecie w terenie zabudowanym gdzie pewnie 90% przebiegów robi z 70% posiadaczy aut to już ni ch nie mogę pojąć.

(16.12.2010 13:19)INsejn napisał(a):  Natomiast co do strzałek to akurat zdjęcie ich nie pomoże zbytnio. Tak pozostanie samo czerwone światło, na którym będzie trzeba stać. Jedynie plusem byłoby to, że nie przejedzie Ciebie nikt na przejściu jak masz zielone światło. Często kierowcy traktują zieloną strzałkę jak normalne zielone światło pozwalające jechać bez zwracania uwagi na innych uczestników ruchu. Z tego też powodu musi uregulować odpowiednimi przepisami ten "nowy" sygnał.

O jakim zdejmowaniu ty mówisz? Większego doświadczenia za kółkiem to widać nie masz. Chodzi o to, że lata temu były proste, tanie , ekologiczne, logiczne (do wyboru) strzałki na metalowej tabliczce na których nie trzebabyło się obligatoryjnie zatrzymywać tylko ustąpić pierwszeństwa i ktoś wpadł na genialny pomysł by je pościągać bo unia itp a to g. prawda była jak się okazało.

RE: Moto kącik - strarzaq - 16.12.2010 15:19

Mentos, nie denerwuj się tak bo Ci żyłka je@nie Smile Jedna rzecz - dzięki genialnemu wynalazkowi jakim jest widzenie stereoskopowe, widząc światła auta z naprzeciwka Twój mózg jest w stanie ocenić odległość od niego i jego prędkość. Z kolei jak jedzie motocykl lub cyklop to zawsze jest zonk, bo nagle orientujesz się, że jedzie szybciej niż myślałeś.

RE: Moto kącik - Ziemek - 16.12.2010 15:25

A jak jeżdżono karetami i bryczkami to nie było zderzeń czołowych i było mniej wypadków na drogach Smile
Wróćmy lepiej do tematu fajnych samochodów...

RE: Moto kącik - Szczavik - 16.12.2010 15:41

Nie wiem o co chodzi, więc wklejam zdjęcie psa z koszem na głowie:
[attachment=2395]

RE: Moto kącik - Kasha - 16.12.2010 15:43

Toś mnie Szczavik kompletnie rozłożył na łopatki Big Grin

RE: Moto kącik - Ziemek - 16.12.2010 15:45

I chyba właśnie taki post jak Szczavika był tu najbardziej potrzebny Smile

RE: Moto kącik - strarzaq - 16.12.2010 15:45

No to wziął i pozamiatał.

RE: Moto kącik - mentos - 16.12.2010 15:54

(16.12.2010 15:19)strarzaq napisał(a):  Mentos, nie denerwuj się tak bo Ci żyłka je@nie Smile Jedna rzecz - dzięki genialnemu wynalazkowi jakim jest widzenie stereoskopowe, widząc światła auta z naprzeciwka Twój mózg jest w stanie ocenić odległość od niego i jego prędkość. Z kolei jak jedzie motocykl lub cyklop to zawsze jest zonk, bo nagle orientujesz się, że jedzie szybciej niż myślałeś.

... i jeszcze przyznaje, że dodatkowo motocykliści na tym idiotycznym przepisie mogą cierpieć. Samochodowe samolubstwo do kwadratu, coś ala TIR'owcy zwłaszcza ze wschoda mający wszystko w d. Zamknie się w puszcze i ma nieoświetlonych w poważaniu, a im większy i cięższy tym lepiej. Najlepiej oświetlić auto jak choinkę i panaceum na wypadki na drogach bo mnie widać. Jak słuchanie mądrości polityków - zakazać, nakazać i wszystko załatwione. Ręce opadają. Parafrazując Twe przytyki mam nadzieję, że Cię kiedyś jak pojedziesz bajkiem drogą w lesie coś "je@nie" przy wyprzedzaniu no bo nic z przeciwka nie świeci, aż Ci więcej żyłek pęknie Big Grin Big Grin Big Grin

RE: Moto kącik - Kwas - 16.12.2010 15:55

Leżę i kwiczę Big Grin Od teraz przy każdej takiej dyskusji trzeba będzie wklejać psa Smile

EDIT

W ramach "ekologii" zatankowałem Fokę biodieslem Smile, te 30 groszy oszczędności na litrze przeleje na konto świstaków Wink

RE: Moto kącik - biketurysta - 16.12.2010 15:56

(16.12.2010 14:56)Speedy Bandito napisał(a):  Wiadomo, że wszystko co fajne jest niemoralne, nienormalne bądź tuczące Big Grin

Ale nie dobry seks! ;-)

RE: Moto kącik - mentos - 16.12.2010 16:03

noooo, zadzwoń do Rydzyka Big Grin

(16.12.2010 15:55)Kwas napisał(a):  Leżę i kwiczę Big Grin Od teraz przy każdej takiej dyskusji trzeba będzie wklejać psa Smile

bo inaczej zrobi się straszny Kwas Big Grin

RE: Moto kącik - Pawel_BB - 16.12.2010 16:17

(16.12.2010 14:56)Speedy Bandito napisał(a):  ja bym powiedział, że ogólnie człowiek jest niewyobrażalnym obciążeniem dla środowiska. Ale to co, mam se w łeb palnąć? Wink
Wystarczy jak wstrzymasz robienie kupy Big Grin Big Grin Big Grin

(16.12.2010 15:25)Ziemek napisał(a):  Wróćmy lepiej do tematu fajnych samochodów...
Dobrze gada Cool

Hehe, nowy tasiemiec się robi, jeszcze tylko Czaka brakuje Big Grin

Ilu calowe koła macie w swoich autach ?? Big Grin Big Grin Big Grin

RE: Moto kącik - Kwas - 16.12.2010 16:24

14 Smile Co negatywnie wpływa na wygląd mojej Foczki i moje ego Wink, a pozytywnie na stan finansów przy zakupie opon.

RE: Moto kącik - shotgun - 16.12.2010 16:40

16tki bo mniejszych do Astry nie wloze,a przydaloby sie,zeby na oponach zaoszczedzic.