EMTB.pl - Forum Enduro MTB
Moto kącik - Wersja do druku

+- EMTB.pl - Forum Enduro MTB (http://emtb.pl/forumo)
+-- Dział: Off-topic (/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Dział: Off-topic (/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Wątek: Moto kącik (/showthread.php?tid=3967)

RE: Moto kącik - shovel - 29.06.2011 09:21

Kosta - szczerze - mam te wyliczenia głęboko w poważaniu.
W Agenie odstawiam auto o 8 odbieram o 12. Umyte, czyste i dobrze zrobione.
To co mi wyliczasz - i tak mnie nie przekonuje. Mam własną DG, więc jak będę chciał to poproszę żeby wystawili fakturę na moją DG i odliczę z tego 23% VAT i 18% dochodowego i wyjdzie mi taniej niż to z oszczędnościami.
poza tym, rozrząd wymienia mi na oryginał. Oryginał - oryginał, a nie "oryginał".
Filtr paliwa do Clio DCi, działający, kosztuje jakieś 80-120 zł.

Co do cen w Agenie, ja za serwis swojego 406 (f. paliwa siemens, filtr powietrza PSA org, filtr oleju PSA org, olej quartz 5w40, płyn hamulcowy dot4, filtr kabinowy PSA org) zapłaciłem 387,71 brutto z robocizną, której było naliczone niecałe 100 zł, a realnie kosztowało mnie to to jakieś 270 zł.
Zrobione na poczekaniu w godzinę z małym hakiem.

A od robienia u "Panów Heniów" się wyleczyłem, samemu robić też nie będę bo mi szkoda na to czasu, wolę w tym czasie pracować albo po prostu korzystać z czasu wolnego. Na pewno w czasie kiedy bym robił z samochodem więcej bym zarobił niż zaoszczędził.

RE: Moto kącik - mentos - 29.06.2011 09:27

Ciekawy dodatek do AutoSzmaty kupiłem za 3 zeta - "Poradnik".

W sumie nic odkrywczego ale opisane jest jak nas producenci aut (i nie tylko) w ch... nas robią sprzedając towar, który z góry ma zaprogramowane zepsucie się, a ceny części mega wysokie są bo ich dostawcy mają zakaz oferowania ich na rynku. Więc albo naprawa za kilkanaście tysi albo kupuj frajerze nowy model.

Fajny też artykuł o bezproblemowym 500000km jeżdżeniu na oleju roślinnym starym dieslem VW i załatwieniu nowoczesnego VW tymże olejem praktycznie od razu. Nic tylko starego Diesla kupować Big Grin

RE: Moto kącik - Kosta - 29.06.2011 09:33

Nie ma się co denerwować Smile
Prowadzenie firmy kosztuje i będzie kosztować - niestety... takie realia w Polsce z tymi podatkami.
stiken
Wiem, że wiedza kosztuje - nie neguje tego - ja akurat lubię w chwili wolnego sam pogrzebać (a czasami i dwa razy przy jednym jak coś mi się nie podoba) zamiast siedzieć przed TV w deszczowy dzień.
Ofert mechanikom nie przedstawiam- bo nie chodzi o to aby objeździć 10-ciu i pytać kto da mniej- dobrze wykonana robota, też musi kosztować - ale bez przegięcia.
Jeśli mechanik przegnie z ceną - to pójdę do innego. Sam na wszystkim się nie znam. Miałem jakieś tam już przypadki, że mechanik wziął całkiem sporo- wymiana 4 świec i cewki zapłonowej- koszt roboty 450zł. Dopiero po zapłaceniu powiedział co wymienił. Na początku tylko mówił, że wie co zepsute i że zrobi, chciał się ustrzec przed tym, żeby od niego nie "odejść".
Byłem wcześniej u 3 innych z kompami i nie mogli dojść do tego o co kaman.
Szanuje jego pracę i to że naprawił usterkę. Moim skromnym zdaniem - wziął jednak za dużo jak za taką sprawę- 4 świeczki w rzędowym silniku, nie żadne V8 i cewka zapłonowa...
Co do posta wcześniej odnośnie wymiany różnych pierdół - chodziło mi o to, że można się troszkę pobabrać w oleju / smarze, zaoszczędzić z 400zł i kupić coś do bika Smile
Mam 3 samochody, z czego jeden po małym wypadku więc stoi, do tego garaż w którym trzymam oleje, płyny i inne duperele - które kupuje od razu na "zaś" - co mogę to sam w chwili wolnej zrobię...
Kompa ze złączami diagnostycznymi nie mam i mieć nie będę- ale inna sprawa, że można mieć... i niekoniecznie się znać. P/w odnośnie wizyt u 3 mechaników - wszyscy mieli kompa - ostatni wyczaił o co chodzi...
....i nie ma się co wkur....ć.

P.S.
shovel
Szanuje Twoje zdanie, ale miej zdrowe podejście do sytuacji z jakimkolwiek dystansem. Nie każdy ma firme, nie każdy zarabia 100zł na godzinę. Każdy jest troszkę inny i ma inne życie..
Nie pisałem, że ktoś ma coś w jakiś sposób robić... no chyba, że inaczej to zrozumiałeś, ale za to nie odpowiadam.
Co do oryginału... o takim samym pisałem wcześniej. Zalakowany zestaw z fabrycznymi naklejkami ze stajni Renault.

...trochę więcej luzu.

RE: Moto kącik - mentos - 29.06.2011 10:36

Co wy macie ostatnio z tym luzem ?
Jakoś nie zauważyłem by Shałerżel był "spięty" ?

RE: Moto kącik - shovel - 29.06.2011 10:51

Ja to widzę tak - jesli ja chcę zarabiać dobrze/godnie to muszę też innym dać zarobić. Nie patrzę na to ile ktoś inny zarabia i "ile ma na czymś" bo dla mnie to nie jest ważne. Dla mnie jest ważne żeby dostać usługę / produkt w dobrej (dla mnie) cenie i dobrej jakości. Ja mechanikowałem sobie jak miałem inne samochody i jeździłem po "panach Heniach" i jakoś zawsze mnie to drożej wychodziło w ostatecznym remoncie, bo goście się zwyczajnie nie znali na tym co robią.
Tak samo jak świadczę swoje usługi to też wiem że nie jestem najtańszy, ale Klienci mnie polecają bo wiedzą że jak będa mieli jakiekolwiek problemy to im pomogę i nie będe im wystawiał faktury na 50 zł netto za każde poprawienie literówki na stronie czy jakąś konsultację.

Kupiłem samochód / samochody mając na uwadze to że w Tychach jest bardzo dobry serwis "francuzów" - właśnie Agena - który istnieje od 20 lat i ma same pozytywne opinie, i został mi on zarekomendowany przez wielu znajomych. Jeśli na jednej szali mam PEWNOŚĆ co do jakości wykonania usługi, gwarancję i całkiem dobrą cenę (są w dalszym ciągu o połowę tańsi od ASO) , a także uczciwość - raz że miałem zamiar wymienić sprzęgło z kołem dwumasowym po zakupie bo je u mnie słychać i ich mechanik, nota bene też użytkownik 406, polecił mi żebym tego nie robił do momentu w którym jazda będzie utrudniona, ale biorąc pod uwagę przebieg mojego samochodu (teraz 162 tyś) powiedział że powinienem jeszcze z 60-80 tyś km na tym "objechać" i dopiero wtedy przyjść, jak zacznie się ślizgać; drugi raz - popiskiwało mi łożysko na napinaczu paska wielorowkowego, pojechałem wymienić a gość tylko nasmarował i wziął za to grosze.

Sam interfejs do kompa mam , ale to głównie dlatego że lubię wiedzieć "co w aucie piszczy".

RE: Moto kącik - Kosta - 29.06.2011 10:51

no nie wiem...
może ja "inaczej" podchodzę do tematu Smile
ale wystarczyłoby napisać, że chociażby - nie lubię grzebać przy samochodzie, wole przy rowerze i tyle Big Grin

a głęboko w poważaniu - to ja mam zazwyczaj kogoś kto mi trochę humor spierdz... Smile a nie jak ktoś jakieś info napisze.

Co do jazdy na roślinnym...
mój pierwszy samochód to był merc w123 - popularna beczka Smile z silnikiem 2,4 w dieslu - testowałem w nim kiedyś i paliwo takie czerwone... Smile i roślinny też - frytami pachniało nieziemsko ;p a latem to miało i większego kopa niż na normalnym ON.
Z tym czerwonym z kolei - mam dobre doświadczenia w zimie - kupiłem w grudniu taki zapas 10l do kanistra normalnego ON... w którym zrobiła się parafina przy -10stopniach.. czerwone miałem na dworze postawione i przy -20 było ok. A jeszcze zapomniałem napisać ze ON do kanistra na Shellu kupiłem.. :/

shovel
Co do "Ageny" - całe szczęście, że dobrze robią i że trafiłeś na taki zakład. Pewnie jak bym miał bliżej - sam bym czasami skorzystał, bo mam w swoim regionie z tym problem. Tak jak piszesz - nie mają cen jak w ASO, ale też nie są "Heniami" i całe szczęście. Wiem, że dobra praca powinna kosztować, ale też w granicach normy i rozsądku (nie twierdzę, że te 1200zł za tą pracę to tak dużo).
Szerokości na 2 i 4 kółkach Smile

RE: Moto kącik - Kwas - 30.06.2011 10:28

Co do biodiesli to po przebojach z Foką odradzam, przez rok co drugie takowanie tym zalewałem, aż zasyfiło dokumentnie przewody paliwowe i filtr, których zrobienie kosztowało więcej niż oszczędność na paliwie...
A co do napraw auta. Ja akurat lubię sobie czasami pogrzebać, mam frajdę z tego, że potrafiłem sam złożyć takie większe Lego Smile Ale na przykład grzebać przy rowerzew nie znoszę, wszelkie naprawy hampli, amorów zlecam komuś, kto się na tym zna.

RE: Moto kącik - mentos - 30.06.2011 11:15

Biodiesel wg tego artykułu tylko do starego diesla i wówczas i osiągi lepsze i koszty jazdy o wiele niższe a trwałość silnika nie cierpi. Jest to jakieś rozwiązanie dla oszczędnych. Do swojej foki też bym czegoś takiego nie nalał, ale już opał tak jakbym miał skąd Big Grin. To ściema, że opał nie jest tym samym paliwem które lejemy na stacji. Co najwyżej nie ma dodatków jak jakieś Vpowery, ale to to samo paliwo, może nawet lepsze bo musi większe mrozy wytrzymać w zbiornikach stawianych na zewnątrz. Info od znajomego, który pracuje w Orlenie. Ściema jest rozpowszechniana przez urzędasów i koncerny by nastraszyć/zniechęcić i więcej złupać z kierowców bo to co się dzieje z podatkami na paliwo w Europie to łupienie obywateli i obywatelskie nieposłuszeństwo jak unikanie tych drakońskich podatków jest jak najbardziej wskazane. Lepiej by odebrali w końcu te przywileje emerytalne mundurówce, sb'ką, górnikom, te 13'ki, 14'ki, barburki, itp. te pierdzielone układy obrotowej partyjce czyli PSL'owe Krusy a nie łożyli waląc 100% podatków na paliwo by to sfinansować. Do czego to prowadzi widzimy w Grecji.
No więcej żalów wyleję przy urnie, tylko kurde nie ma na co zagłosować. Jak zwykle ze złości i przekory na pajaca Korwina ? Big Grin Fuck.

RE: Moto kącik - shovel - 30.06.2011 11:23

myślę że o odbieraniu przywilejów górnikom możesz zacząć mówić jak spedzisz tydzień z nimi pod ziemią Tongue
Górnicy dołowi którzy mają przepracowane 25 lat pod ziemią i idą na emeryturę tak naprawdę często nie są na niej nawet 10 lat bo umierają z powodu chorób zawodowych - najcześciej pylicy, lub innych. Mieszkam w rejonie górniczym, spora część mojej rodziny pracowała / pracuje na kopalniach. Jak patrzysz się na klepsydry wiszące po drzewach to widzisz ile osób umiera w wieku 50-55 lat. Zresztą mój sąsiad, nota bene też były górnik, w ub. tygodniu zmarł mając 52 lata.

Natomiast faktycznie, nie widzę powodu dla którego 14tki wypłacane są też pracownikom powierzchniowym. Barborki rozumiem, 13-ta wypłata jest standardem w fitmach państwowych, natomiast 14stka to jest przesadaTongue

RE: Moto kącik - PST - 30.06.2011 11:43

a dla mnie wypłacanie dodatków w postaci premii powinno być uzależnione od wypracowanych zysków w firmie. dodatkowo należy pamiętać, że premia jest dodatkiem/nagrodą a nie czymś co się należy by default.
co zaś się tyczy przywilejów dla wybranych grup społecznych - do ucięcia jak dla mnie.

RE: Moto kącik - shovel - 30.06.2011 11:50

tak, tylko powiedz mi kto by poszedł pracować na kopalnie gdyby nie wypłacali tych premii? Przynajmniej na dół?

Realia są takie, że znajomy po studiach górniczych (mgr inż) i 4 latach pracy pod ziemią, kierując 6 osobowym zespołem zarabia 2800 netto. Śmieszna kasa za taką robotę - praca przy 35 stopniach i mega wilgotności, do tego w ciemności i w kopalni "Zawałowej". super.

RE: Moto kącik - PST - 30.06.2011 12:05

nie wiem kto by poszedł - nie znam stawek jakie są w górnictwie.
zakładam, że jako przedsiębiorstwo kopalnia ma generować zysk i z tego wypracowanego zysku należy wypłacać dodatki. błędnym i szkodliwym myśleniem jest myślenie, że reszta społeczeństwa się zrzuci na to co jest nierentowne - bo to jest w mojej opinii droga do nikąd.

RE: Moto kącik - shovel - 30.06.2011 12:25

tylko że od kilku lat już Państwo nie dopłaca do Kopalni Smile
Kompania Węglowa, Jastrzębska Spółka Węglowa itp - wszystko jest na plusie.

jasne, są okresy kiedy dana kopalnia przynosi straty, bo jest np. w etapie inwestycyjnym, gdzie inwestycje idą w dziesiątki/setki milionów złotych, ale to każde przedsiębiorstwo 'tak ma" kiedy inwestuje

RE: Moto kącik - Kwas - 30.06.2011 13:11

Mentos, tylko, że ja mam w Foce silnik TDDI, czyli prymitywnego diesla rodem z lat 70 z dołożonym turbo. A padał nie silnik, tylko przewody paliwowe.
Co do kopalni, górników itp, to bardzo przepraszam za uogólnienie, ale mnie kojarza się gównie z pijanym tłumem rozwalającym Warszawę z pieśnią "Balcerowicz musi odejść" na ustach...
A wypowiedzi, które ostatnio słyszałem, apropo tego, że ojciec, dziadek, i pradziadek pracowali w TEJ kopalni, i pies, że nierentowna, pies, że ma zagwarantowane miejsce w innej, on MUSI pracować w tej, BO TAK doprowadzają mnie do szału.

RE: Moto kącik - Baukan - 30.06.2011 13:20

Też bardzo przepraszam za uogólnienie ale mnie z kolei lekarze kojarzą się głównie z... Wink

Co do twojego TDDI, jestes pewny ze nie ma bezpośredniego wtrysku?

RE: Moto kącik - Kosta - 30.06.2011 13:35

Nie wiem jak to jest, ale jak miałem kiedyś dostęp do opałowego i lałem do starego merca... to kuzyn i jego ojciec lali odpowiednio do Vento i Sharana... Smile
Chodziły bez zarzutów - modele rocznikowo między 90'-00', nie wiem jakie dokładnie, bo na vw nie znam się tak dokładnie Wink

Faktem jest - mieć dostęp do dobrego niechrzczonego to podstawa...

Jak chodzi o nasze wypłaty - widać gołym okiem, nie tylko wśród górników (a mają przeje...) że Państwo trochę sfiksowało. Gdyby każdemu płacono odpowiednio, nikt nie martwiłby się o kolejny miesiąc...
nie kupowano by używek na ebayu, każdy każdemu dałby zarobić i jakoś by się wszystko kręciło Smile
...a tak, to du... na wiejskiej się tylko kłócą, a nam się obrywa Wink

RE: Moto kącik - shotgun - 30.06.2011 15:29

Fajnie Shovel prawisz, moj ojciec rodowity bity goral przepracowal jakies 13 lat na kopalni, pracowal potem w hucie i stwierdzil majac porownanie jako "czolowy" na dole i "pan przy piecu", ze to drugie jest 2 razy gorsze.W mojej gownianej wsi uogolniajac 1/4 pracuje na kopalni, 1/4 w Delphi /koncern powinienes znac/ , 1/4 w Hutchinsonie /nastepny samochodowy/ a 1/4 nic nie robi ...i pije, taki czarny zart. Wiem doskonale ile czasu gornicy maja rozliczane a ile spedzaja realnie w pracy. Wiem jakie maja zarobki i emerytury w stosunku do reszty spoleczenstwa, moze i Twoj znajomy ma 2800 na reke, ale moj kolega po zawodowce na wstepie dostal 1600, tyle ,ze na dole musi jeszcze 1.5h dreptac z buta.
Nie neguje niebezpieczenstwa w kopalni bo jest cholernie niebezpieczna, ale ani ja ,ani moj stary za gornikami nie przepadaja, maja niesamowicie silne zwiazki i zawsze cos wywojuja.Takie samo podejscie mam do sluzb mundurowych czy wiecznie biednych nauczycieli, tu juz osobny temat... Co wywalczy mala grupa szwaczek, ktora jebie za minimum socjalne u cwanej "pani Joasi"??? Nie kazdy ma firme, nie kazdy mozliwosci, nie kazdy wyksztalcenie.
Wracajac do samochodow, wiekszosc niestety wlasnie podchodzi w ten sposob ze usuwaja awarie gdzie taniej. I znow oczywiscie sie zgodze, ze trzeba omijac wszelkiej masci "madafaka druciarzy" a poszukac logicznego mechanika, ktory bierze 4 razy mniej niz ASO. Masz firme ,jestes zadowolony- chwala Ci.
Ja nie pojmuje jak moze kosztowac wymiana filtra paliwa z filtrem 246zl /tyle mnie skasowali przy okazji/ kiedy sam filtr kosztuje 88zl. Nie pojmuje jak cewka elektromagnesu sprezarki klimy kosztuje 80zl a taka sama z logo GM 450....Nie pojmuje dlaczego w ASO podpiecie pod komputer kosztuje 100, przecietna diagnostyka 150 a to samo u znajomego mechanika 20zl diagnostyka z kasacja bledow 30-50..
Teraz oryginalne czesci. Co to oryginalna czesc , ma logo GM, PSA? przeciez X rzeczy jest robione w naszych firmach tylko maja klepane logo wykonawcy.Robilismy wiazki elektryczne dla Tuaregow, czy Cayenne, w cholere roznych typow dla MANA lacznie z zaawansowana technologia swiatlowodowa, myslisz ,ze wszedzie jest logo Delphi? No nie...Mam mase znajomych wiec zarowno srodki chemiczne Wurtha, czesc Loctitea, jest robione w Polsce, tak samo filtry w Filtronie i masa,masa innych rzeczy. Przy okazji S klasa i jej klima nie ma bitego logo naszej firmy...
I na koniec paliwo. Takie info dla Mentosa, rowniez mam kolegow w rafineri w Czechowicach Dziedzicach - olej opalowy przede wszystkim ma wieksza ilosc siarki i mniejsza kalorycznosc. Owszem spokojnie podejdzie pod kazdy samochod oprocz tych z CR, tzn tam tez , tylko ,ze na krotko.....Jako , ze mam znow centralne Buderusa / ŁUBUDUBU pomysl w dzisiejszych czasach/ to inny znajomy, ktory ustawial mi histereze spalania na moje pytanie na zamiane na opalowy stwierdzil, inna dysza na palnik, inne temperatury, zmiana wiekszosci charakterystyk.
Chyba nie zaczalem znow polemiki w dziale moto o gornikach? Hehe, zdana nie zmienie.
pozdrawiam.

RE: Moto kącik - mentos - 30.06.2011 15:47

Co ma górnik do motokącika Big Grin.
Ja tam chciałbym z czymś alternatywnym poexperymentować. Jak nie roślinny w starym klekocie, to może CNG ze sprężarką w domu, ale taką od producenta a nie do nabijania butli dla płetwonurków. Ja taki przekorny. No nie wiem. Ale powiem tak, póki co najbardziej na paliwie oszczędzam jeżdżąc 12km do roboty rowerem Big Grin. Rok do roku mam przebieg 10000km autem i rowerem 6000 Big Grin a miałem wcześniej 15000 rocznie furą.
A co do górników, na pewno ciężka praca, tak samo jak pań w kasach mi zawsze żal (to już fajniejszą robotę mają śmieciarze wg mnie). Ale to powinien regulować rynek, nie było by premii w postaci przywilejów emerytalnych tylko pracodawca za ciężką i ryzykowną robotę musiałby zapłacić więcej i tyle, ewentualnie sam zachęcał funduszami emerytalnymi. A teraz prezes związku też górnik, też ma przywileje i zarabia jak prezes spółki, a ten na dole na niego tyra. Podobnie mundurówki, policjant na służbie to ryzyko ale pani z biura czy cieć z policji też mają przywileje. Przecież to jest chore. Tak samo SB'cy i ich chore wysokie emerytury czy Krus dla obszarników a szewc buli jak za woły kilkukrotnie albo nawet więcej ZUS ?. A już w czym praca kolejarza jest ciężka to ni ch nie mogę wymyślić. Ja zawsze lubiłem pociągi i mnie osobiście by się to bardzo podobało, te zapyziałe stacyjiki, zapach podkładów i tory w siną dal ;-).
No a teraz trzymam za spokój górników bo 6 pakietów akcji JSW na mnie czeka Big Grin

RE: Moto kącik - ACextreme - 02.07.2011 14:38

ZDJĘCIE

Ciekawy widok 5 dnia służbowej podróży po Polsce...
Zdjęcie zrobione na wlocie na autostradę A4 wracając do domu (350km od tamtej chwili).

Wnioski: Średnia prędkość 66km/h, przy czym nie ograniczałem się celowo z prędkościami w trasie. Cała Polska jest rozkopana! Trasę w 95% stanowiły drogi krajowe/wojewódzkie oraz autostrady, a w 5% miasta, które były lekko zakorkowane. Jeszcze przed rokiem podróżowało się w miarę sprawnie, lecz obecnie jest to tragedia.

RE: Moto kącik - shovel - 02.07.2011 16:03

a ja dzisiaj sobie wyczyściłem ślady po bytności golfa i tico na moim tylnym zderzaku.
Peżocik ma jednak mocne dupsko... nawet lakier nie przytarty, po prostu "pożyczył" go trochę od innychSmile