EMTB.pl - Forum Enduro MTB
Moto kącik - Wersja do druku

+- EMTB.pl - Forum Enduro MTB (http://emtb.pl/forumo)
+-- Dział: Off-topic (/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Dział: Off-topic (/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Wątek: Moto kącik (/showthread.php?tid=3967)

RE: Moto kącik - mentos - 30.01.2012 10:50

Nie ma to jak trzymać auta w garażu, rano 20stopni na plusie, wsiadasz włączasz ogrzewanie i jazda Big Grin

RE: Moto kącik - Andref - 30.01.2012 12:09

(30.01.2012 10:45)shovel napisał(a):  zmotywujcie mnie żebym w końcu wymienił akumulator w aucie... pug mi nie daje motywacji, bo odpala przy -17 stopniach na ośmioletnim aku który ledwo kręci. Tongue

Jak Ci padnie 100km od domu to będziesz miał motywację Wink

RE: Moto kącik - bodziek - 30.01.2012 12:19

(30.01.2012 10:45)shovel napisał(a):  zmotywujcie mnie żebym w końcu wymienił akumulator w aucie... pug mi nie daje motywacji, bo odpala przy -17 stopniach na ośmioletnim aku który ledwo kręci. Tongue
Ja Cię zdemotywuję Smile jeśli ten ośmioletni aku jest fabryczny (z pierwszego montażu), to nowy na pewno tyle samo nie pociągnie Tongue

RE: Moto kącik - shovel - 30.01.2012 12:39

kupiłem bosha silver, może pociągnie ;-) stary to varta z pierwszego montażu

RE: Moto kącik - Andref - 30.01.2012 12:57

Bosza wrzuć do kosza, jak mówi stare przysłowie Smile

RE: Moto kącik - ACextreme - 30.01.2012 13:08

Tak przy okazji - czy należy stosować jakieś specjalne "myki" docierając silnik (nowy) z turbo?
Chodzi mi o małego benzyniaka z turbo. Na coś szczególnie trzeba uważać czy jeździć po prostu?

RE: Moto kącik - Andref - 30.01.2012 13:55

Oprócz standardu dotyczącego docierania silnika, to chyba tylko pamiętać, żeby odczekać ze dwie zdrowaśki przed zgaszeniem po dłuższej jeździe, ale to dotyczy całego okresu użytkowania.

Przy okazji, co ile zalecają wymianę oleju?

RE: Moto kącik - shotgun - 30.01.2012 14:55

Czy Bosch Silver, czy Centra Futura, czy jakikolwiek inny lepszy bedzie dobry i tyle.
Ponoc jak pisali na forach Futura wytrzymuje dzien -tydzien dluzej niz 3 letnia gwarancja i pada. Moj jezdzi u kolegi 6 rok i kreci jak zloto, bez wzgledu jaka temperatura.
Co do turbo , to wystarczy dojechac bardzo spokojnie do domu i mozesz wylaczac, nie musisz siedziec ze stoperem.
Co do wymiany, to nie patrzylbym na ich "longlife".

RE: Moto kącik - ACextreme - 30.01.2012 15:05

Niby samochód mądry i sam komputerowo wysyła na wymianę oleju, a robi to w praktyce co ok. 20tyś.
Ja jednak się jakoś przyzwyczaiłem co 10-12tyś wymieniać i tak też raczej robił będę.
Longlife.... to może chodzi o żywotność serwisów, które później obsługują takie silniki gdzie się olej co 20tyś wymienia Big Grin

RE: Moto kącik - Andref - 30.01.2012 15:13

10tyś km to dobry interwał. Ja natomiast jestem przyzwyczajony do niegaszenia auta zaraz po dojechaniu. Czasem, np. przy tankowaniu w czasie długich przelotów, dość głupio to wygląda, bo podjeżdżam i stoję pod dystrybutorem parę minut zanim wysiądę, ale co tam, zdrowie mojej turbiny jest najważniejsze Wink

Centra moim zdaniem jest ok. Miałem w poprzednim aucie, 3 lata bez problemów, teraz też taki kupiłem.

RE: Moto kącik - shovel - 30.01.2012 15:17

e no bez przesady. ja w hdi wymianiem olej ostatnio po 20 tyś i wylewałem czysty olej bez syfów. wszystko zależy od tego jak ktoś jeździ - jak lubi "przepalać" to i 10 tyś może okazać się za rzadko ;-)

swoją drogą, miałem okazję ostanio jechać ze szwagrem jego Legacy turbo. kapitalnie się maszynka zbiera, choć styl jazdy mojego szwagra prawie doprowadził mnie do porzygu. szkoda tylko że to legacy takie nietrwałe -> do 200 k dobija a nie wiem czy jest tam rzecz która działa jak powinna. ESP nie działa od 3 miesięcy i serwis nie wie dlaczego, Check Engine wywala błędy z którymi serwis sobie nie radzi, a auto potrafi sobie zgasnąć podczas jazdy "bo tak". serwisowane w ASO - bo firmowe... ja bym nie potrafił jeździć autem w którym połowa kontrolek awarii się świeci "na starcie' bo bym się bał że jak coś poważniejszego się spierdzieli to to zignoruję i zostanę w z ręką w nocniku.

RE: Moto kącik - Kwas - 30.01.2012 16:45

(30.01.2012 15:17)shovel napisał(a):  choć styl jazdy mojego szwagra prawie doprowadził mnie do porzygu.

Rozwiń temat Smile

RE: Moto kącik - shovel - 30.01.2012 17:10

"benzynę trzeba trzymać na wysokich obrotach, poniżej 4000 nagar się odkłada!"

RE: Moto kącik - Pawel_BB - 30.01.2012 17:14

(30.01.2012 15:13)Andref napisał(a):  Czasem, np. przy tankowaniu w czasie długich przelotów, dość głupio to wygląda, bo podjeżdżam i stoję pod dystrybutorem parę minut zanim wysiądę, ale co tam, zdrowie mojej turbiny jest najważniejsze Wink
Swego czasu pracowałem w Bosmalu i gadałem z jednym Doktorkiem, który specjalizował się w silnikach z turbinami, zagadałem właśnie pod kątem chłodzenia turbin i powiedział mi że turbina już po 20-30 sekundach ma taką temperaturę jak silnik !!! Nawet jak ostro upalali to po 40-50 sekundach wszystko było OK więc te kilka minut można włożyć między bajki Smile Ale oczywiście warto dbać o turbinkę, ja oczywiście też dbam, ale jak podjadę pod dom i pootwieram garaż/bramę to turbinka jest już wychłodzona więc nie bawię się w trzymanie zapalonego silnika przez kolejne minuty.

RE: Moto kącik - yoonior - 30.01.2012 17:17

Paweł, ciekawe w takim razie po co wszyscy instalują Turbo Timery Smile

RE: Moto kącik - shovel - 30.01.2012 17:22

ja zauważyłem u siebie że kiedy wraca olej z turbiny po okresie "grzania" na autostradzie / drodze szybkiego ruchu i stanę w korku lub w miejscu to temperatura oleju bardzo szybko rośnie (mam wskaźnik u siebie). Po dłuższej jeździe jak stanę w miejscu i wszystko się chłodzi to wpierw temperatura oleju skacze z ~100 stopni na 130, później się powoli schładza. na postojach przy autostradzie to myślę że 3-5 minut to taka rozsądna długość, zalezy jak szybko się jechało.

RE: Moto kącik - Pawel_BB - 30.01.2012 17:25

(30.01.2012 17:17)yoonior napisał(a):  Paweł, ciekawe w takim razie po co wszyscy instalują Turbo Timery Smile
Po pierwsze dla szpanu Big Grin Ja nie mam i żyję Smile
Po drugie oczywiście turbinę TRZEBA chłodzić, tyle że nie 2-3 minuty tylko dosłownie 1 minutę, jak ktoś chłodzi dłużej to nie zaszkodzi, piszę tylko że nie ma potrzeby aż tak długo jej chłodzić Smile

RE: Moto kącik - Andref - 30.01.2012 17:46

Cechą wszystkich specjalistów jest to, że zarabiają na naszych awariach Wink Dlatego ja, chcąc raczej minimalizować konieczność takich wizyt, będę sobie studził Big Grin

RE: Moto kącik - Pawel_BB - 30.01.2012 17:54

Ja też nie ufam "fachowcom" z byle warsztatu ale skoro taki doktorek (kolega z pracy) zaliczył setki silników na hamowni oraz w testach drogowych używając specjalistycznej aparatury to chyba mogę mu zaufać co nie? Powtórzę się: TRZEBA STUDZIĆ, tylko nie popadajmy w paranoję że musi to 5 minut trwać ku uciesze stacji paliwowych, Orlenu i Skarbu Państwa Big Grin

RE: Moto kącik - shovel - 30.01.2012 18:04

nic prostszego niż sprawdzić. w większości dobrych warsztatów mają termometr na podczerwień. Przepalić auto, stanąc, otworzyć maskę - wycelować w turbinę i zobaczyć ile czasu temperatura spada.