Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 3 głosów - 4.67 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Góry Izerskie] [Świeradów-Zdrój] Zjazd ze Stogu Izerskiego czerwonym szlakiem #
Autor Wiadomość
Malauch Offline
EMTB.pl

Liczba postów: 2,784
Reputacja: 27
Świeradów-Zdrój
[Góry Izerskie] [Świeradów-Zdrój] Zjazd ze Stogu Izerskiego czerwonym szlakiem #
50.891543,15.309727

Miejsce startu: Taras przy górnej stacji kolei gondolowej na Stogu Izerskim. Na szczyt można się dostać łagodnym asfaltem od Świeradowa, bardzo stromym i szybkim od Czerniawy (zielony szlak) lub super trawersem od strony Polany Izerskiej.

Długość: ok. 3km

Trudność: 4/6 Początek zjazdu jest dość trudny, dość stromo i dużo, dużych kamlotów i uskoków. Im niżej tym szybciej i łatwiej. Z powodu długości zjazd ten jest bardzo trudny kondycyjnie.

Opis Trasy
Zjazd ze stogu czerwonym szlakiem jest jednym w prawdziwych klasyków enduro w Górach Izerskich. Zjazd ten jest zdecydowanie w Top3 najdłuższych i mających najwięcej przewyższenia.

Jest różnorodny i daje mnóstwo mnóstwo frajdy. Zaczynamy od wymagającej, bardzo kamienistej pierwszej części, potem robi się naprawdę szybko, a na sam koniec mamy okazję wykazać się na ciasnych serpentynach jedna po drugiej.

Ciekawostka: Zjazd ten sporą częścią idzie starym, poniemieckim torem bobslejowym.

Jak jechać
Poniżej załączam mapkę. Jak widać trasa zaczyna się czerwonym szlakiem, ale potem już jedziemy nieoznaczonymi ścieżkami. Jednak po kolei.

1. Zjazd zaczynamy z tarasu przy górnej stacji kolei gondolowe. Stąd jedziemy w dół czerwonym szlakiem w kierunku Świeradowa.

2. W miejscu przecinamy drogę asfaltową i jedziemy dalej prosto w dół. W tym momencie nie jesteśmy już na czerwonym szlaku!

3. Jedziemy cały czas wzdłuż leśnego ogrodzenia, ścieżka skręca w prawo, szlak się wypłaszcza i po 20m skręcamy o 90° w prawo (tak jak idzie główna wyjeżdżona trasa). Tutaj czekają na nas dwa duże uskoki a potem wąską rynna z kamieniami. Po 100m przecinamy leśną drogę - jedziemy dalej prosto.

4. W tym miejscu przecinamy drogę szutrową i po raz kolejny przed siebie w dół, tym razem po korzeniach. Po jakiś 250m jadąc "po głównej" skręcamy w lewo.

5. Dojeżdżamy do pierwszych budynków w Świeradowie i wyjeżdżamy na brukowaną drogę. Jednak to jeszcze nie koniec. Skręcamy w prawo, i jedziemy wąską ścieżką lekko pod górę. (ok. 200m).

6. Przejeżdżamy przez strumień po betonowych podkładach, odbijamy ostro w lewo, po schodkach, ostro w prawo i dalej już prosto. 200 metrów, przecinamy leśną drogę, 100m i zaczynają się serpenty, którymi jedziemy aż do wyjazd w Parku Zdrojowym, trochę powyżej Hali Spacerowej.

Załączone pliki Miniatury

www.emtb.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.01.2013 18:00 przez Malauch.)
27.01.2013 11:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
solar21 Offline
blurp

Liczba postów: 678
Reputacja: 20
Łódź
RE: [Góry Izerskie] [Świeradów-Zdrój] Zjazd ze Stogu Izerskiego czerwonym szlakiem #
Chyba najlepszy zjazd, jaki udało nam się znaleźć przez 2 dni w Górach Izerskich. Choć bez przewodnika gubiliśmy się pod koniec punktu 3.

http://www.solar.blurp.org
28.01.2013 13:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dany T. Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 206
Reputacja: 4
Wrocław/Gryfów Śl.
RE: [Góry Izerskie] [Świeradów-Zdrój] Zjazd ze Stogu Izerskiego czerwonym szlakiem #
Rewelacja zjazd! Za kazdym razem jak jestem w Swieradowie to mam dylemat co robic? ten zjazd czy moze z Sepiej Gory? Bo to chyba 2klasyki enduro.
I tak jak napisal autor posta, wymagajacy kondycyjnie. Na koncu czuc traske w łapach i łydach.
Chociaz ten z Sepiej takze do krotkich nie nalezy i czuc go dobrzeSmile
28.01.2013 14:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TomekDebiec Offline
Forumowy świr

Liczba postów: 2,503
Chrzanów (często w Krk, Kato, B-B)
Fragmenty tego zjazdu na wideo

PURE - FREERIDE ONLINE MAGAZINE

Wydawnictwo QUERCUS
Film "ENDURO ME"
28.01.2013 15:51
Malauch Offline
EMTB.pl

Świeradów-Zdrój
(28.01.2013 14:08)Dany T. napisał(a):  Rewelacja zjazd! Za kazdym razem jak jestem w Swieradowie to mam dylemat co robic? ten zjazd czy moze z Sepiej Gory? Bo to chyba 2klasyki enduro.
Największym klasykiem enduro to jest świeradowski TRAWERS. Żaden pierwszy lepszy trawers, tylko właśnie TRAWERS. Wink No a następne w kolejności jest właśnie zjazd ze stogu, czyli "Jedynka" oraz z Sępiej tzw. "Piątka".
Jeszcze dzisiaj dorzucę do bazy TRAWERS oraz Piątkę.

www.emtb.pl
28.01.2013 16:33
kondi Offline
Yeti-FAN

Liczba postów: 2,941
Reputacja: 28
Sosnowiec
(28.01.2013 16:33)Malauch napisał(a):  Największym klasykiem enduro to jest świeradowski TRAWERS.
Dokładnie ... jest to prawdziwa PETARDA !!! ... oczywiście mam na myśli "CAŁY TRAWERS" ... !!!
28.01.2013 16:51
shovel Offline
a.k.a. shower

Liczba postów: 5,431
Reputacja: 59
Tychy
myślę że dobrze by było jakbyście się trzymali skali opracowanej przez G3R, bo ani tutaj, ani w tym szlaku z Biskupiej Kopy nie widzę tego "4".
wg STG to jest typowa trójka (w skali do 6).

http://www.g3riders.com/stg/STG_v1.0.pdf

moje: blog sportowy / fitness - portal górski
----
28.01.2013 17:40
Malauch Offline
EMTB.pl

Świeradów-Zdrój
Użyta tutaj skala trudności nie ma nic wspólnego z żadną oficjalną skalą. Jest to po prostu oznaczenie 4/6 - czyli średnio trudna trasa. Bez żadnych dokładnych definicji, półstopni, plusów i minusów.

Wg. wytycznych skali G3R omawiany tutaj zjazd to jest P3/4. Pełnoprawne P4 do momentu zjechania z czerwonego szlaku, dalej jest P3

Na początku myślałem o obligatoryjnym wprowadzeniu skali G3R, ale tak naprawdę dla zdecydowanej większości polskich tras nie ma to większego sensu. 90% szlaków jest i tak P3/4. Oczywiście jak ktoś lubi, zna i stosuje skalę G3R to bardzo dobrze. Jednak nie uważam tego za niezbędne. Nie chcę aby w celu dodania trasy, trzeba było najpierw przebrnąć przez przynudzającego PDF, dodatkowo mierząc miarką uskoki i licząc nachylenie.

www.emtb.pl
28.01.2013 18:06
shovel Offline
a.k.a. shower

Liczba postów: 5,431
Reputacja: 59
Tychy
myślę że nikt nie wymaga dokładnego mierzenia uskoków, ale skala jest imho bdb.
Bo 3/6 ,4/6 bez wyskalowania nie mają imho sensu.
to co dla jednej osoby jest 5/6 dla drugiej może być zwykłą dwójką, a tak to jest jakiś wyznacznik.
4 w skali G3R to w skrócie trasa, która wymaga bardzo dobrego bikera żeby ją pokonać, jest mocno obciążająca psychicznie i wymagająca. Z tego co pamiętam na Stogu Izerskim było jedno trudniejsze miejsce (po przejeździe przez drogę? ) a tak to zwykła rąbanka po dużych głazach, jak na czarnej.
5 to już ŁUBUDUBU trudny szlak które pokona może 5% ludzi z forum, a 6 - może 1%.

moje: blog sportowy / fitness - portal górski
----
29.01.2013 12:47
michal Offline
_

Liczba postów: 1,497
Reputacja: 14
Bielawa / Świnoujście
Jak dla mnie czerwony ze Stogu to najlepszy szlak okolicy. Z Sępiej też jest super ale chyba trochę krótszy. Natomiast trawers moim zdaniem to żadna rewelacja, ot zwykła ścieżka z fajnymi widokami. Do trawersu Rybnickiego Grzbietu koło Głuszycy wiele mu brakuje Smile

Uzzi VP/DHX 4.0/Totem
29.01.2013 13:32
Borek Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 144
Reputacja: 4
Płock
Trawers fajny, ale do ok połowy, reszta byłaby ok gdyby jakiś kłusownik z sekatorem tam podziałał bo teraz bez długiego rękawa to sadomaso Wink

Buli http://emtb.pl/forumo/Thread-SC-Bullit-B...C5%BCelaza
29.01.2013 14:36
Maxxd Offline
Milczek
*

Liczba postów: 55
Reputacja: 0
Jelenia Góra
kozak trasa, trafiłem tam kiedyś przypadkiem z 7 lat temu na moim pierwszym Enduraku - filmik wrzucony przez TomekDebiec zachęca do powtórki!

16.03.2013 20:35
Tomeczek Offline
Dystrybutor

Liczba postów: 797
Reputacja: 26
Ruda Śląska
W 2011 byliśmy w Świeradowie, na filmie pierwsza częśc tego zjazdu.

16.03.2013 21:21
tormentor Offline
LEńdurak :)

Liczba postów: 849
Waw/dolnośląskie
Nie wiem czy to odpowiedni temat, ale dzisiaj dostałem od Skisun nową wyciągową ofertę dla rowerzystów. Dalej zbrodniczo drogo, ale przynajmniej zaczyna mieć to jakiś sens...

Załączone pliki Miniatury

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31.07.2013 09:50 przez tormentor.)
31.07.2013 09:48
hergar Offline
Gaduła

Liczba postów: 768
Reputacja: 15
Zielona Góra
W sobotę płaciłem 24 zeta za jeden wjazd na Stóg, więc cenowo karnet nie wygląda najgorzej.

Poczuj strach ale i tak to ZRÓB!

http://emtb.pl/forumo/Thread-Turner-5-Sp...na-Strzała
31.07.2013 10:38
tormentor Offline
LEńdurak :)

Liczba postów: 849
Waw/dolnośląskie
(31.07.2013 10:38)hergar napisał(a):  W sobotę płaciłem 24 zeta za jeden wjazd na Stóg, więc cenowo karnet nie wygląda najgorzej.
To tak, ale przy cenach z bikeparków (Czarna Góra/Kouty) to dalej zbrodniczo drogo. No o tyle, że da się tym dojechać do Singli...
31.07.2013 10:48
adhed Offline
Milczek
*

Liczba postów: 97
Reputacja: 1
Wrocław/Gryfów
No na Stogu już trochę śniegu jest. Ciekawe czy jeszcze stopnieje w tym roku, czy już utrzyma się do wiosny? Smile
12.11.2013 20:58
bedroom Offline
Milczek
*

Liczba postów: 89
Leszno
a jak wam się podoba zielony ze smreka do Czerniawy. Miesiąc temu jechałem i był rewelacyjny.
12.11.2013 21:43
UriUs781 Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 433
Reputacja: 5
Mirsk
Epicka trasa, pełno kamieni, uskoków i wgl
Trzęsło mną jak cholera, tym bardziej, że mam HT z 140mm widłem Wink
Ale tak to warto przejechania, tylko ten początek trasy wygląda na straszny...
W mojej skali to było z 5/6, miałem co najmniej 5 sytuacji w których prawie się wyrąbałem, a na takich kamolach to nie było by przyjemne... Tongue

A na Stóg to się z buta włazi!

Breaking The Law
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.06.2014 17:12 przez UriUs781.)
07.06.2014 17:05
vacq Offline
Milczek
*

Liczba postów: 73
Kielce/Jędrzejów
Zrobiłem ostatnio, jeden z ciekawszych jakie jechałem, polecam jak ktoś będzie w okolicach singli.
Nawroty pod koniec rewelacja! Big Grin
06.05.2015 20:18
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości