Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 głosów - 4 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozgrzewka ?
Autor Wiadomość
AniaNS Offline
Banned

Liczba postów: 3
Nowy Sącz
RE: Rozgrzewka ?
Ja na rozgrzewkę stosuje powolną jazdę kilkuminutową. Rozciąganie dla mnie jest dobre ale po skończonym dystansie.
03.05.2015 11:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pawelmikozww Offline
Banned

Liczba postów: 2
Szczecin
Też tak robię jak TY Wink
22.05.2015 00:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
morganfriman Niedostępny
Rozmowny
**

Liczba postów: 112
Reputacja: 1
Gdynia
Dobrze mówią! Rozciąganie przed wysiłkiem nie jest pożądane i nawet zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji. Poleca się rozgrzewkę w postaci jakiś pajacyków czy po prostu wolnej jazdy a po rowerze jak najbardziej rozciąganko Big Grin No i po ostrej jeździe nie powinno się zaraz schodzić z roweru tylko lekko się "rozjeździć" uspokajając organizm Smile
25.07.2015 19:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kłopot8888 Offline
Milczek
*

Liczba postów: 23
Reputacja: 0
Poznań
3x 15 przysiadów, krążenia tułowia, wymachy nóg i starczySmile Rozciąganie jest wskazane ale po wysiłku
30.07.2015 08:42
truskawka Offline
Zaglądacz

Liczba postów: 12
kujawsko-pomorskie
rozgrzewkę robię w postaci spokojnej jazdy - zwykle jest to trasa do lasu, więc wiadomo tempo ślimacze, bo drogi pieszo-rowerowe do najbezpieczniejszych nie należą, a po jeździe obowiązkowe 30 minut rozciągania Smile
04.08.2015 11:03
Śruba Offline
Milczek
*

Liczba postów: 65
Sudety Zachodnie
morganfriman napisał(a):Dobrze mówią! Rozciąganie przed wysiłkiem nie jest pożądane i nawet zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji. Poleca się rozgrzewkę w postaci jakiś pajacyków czy po prostu wolnej jazdy a po rowerze jak najbardziej rozciąganko Big Grin No i po ostrej jeździe nie powinno się zaraz schodzić z roweru tylko lekko się "rozjeździć" uspokajając organizm Smile

dokładnie nigdy nie "rozciąga" się nie rozgrzanych mięśni ani nie robi głebokich skłonów czy przeprostów. nawet jak jestem rozgrzany gdzieś po 20 min aktywności jazda to za mało żeby rozgrzać większość mięśni.(rozciąga wziąłem w nawias bo)

bo .rozciąganie konkretne robi się na zmęczonych mięśniach czyli po jeździe przed jazdą po krótkim wysiłku raczej bym się porozciągał ale bardzo delikatnie. nie odrazu po jeździe jak się ochłonie i spina zejdzie <tego nie jestem pewien bo doszedłem do tego sam rozciągam się jakąś godzine może troche krócej po wysiłku >

i nie wykonujcie gwałtownych ruchów przy rozciąganiu ani pogłebiania na siłe <gibania się i dociągania> tyle ile pójdzie i trzymać nie pogłebiać Wink

tak samo jak góre od szyi poczynajac rozgrzał bym dół kostki kolana biodra po zgubieniu roweru można nogi w różne głupie miejsca włożyć.
01.06.2016 09:32
mistermvp Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 185

generalnie lekkie rozciąganie mięśni brzuchatych łydki i ud, potem lekki start, jakiś podjazd na pół gwizdka i można palić gumę Smile W moim wypadku oczywiście.
06.03.2017 22:02
Piotr34 Offline
Zaglądacz

Liczba postów: 14
Warszawa
Zdecydowanie powolna jazda kilka minut. Nie ma sie co rzucać od pocżątku od razu na szybką jazdę.

Poza tym staram się również uprawiać kilka sportów poza jazda na rowerze. Takich jak:
siłownia
bieganie ( nawet teraz kiedy pogoda jest średnia)
latem grałem w tenisa
04.10.2017 07:03
palagladiator Offline
Zaglądacz

Liczba postów: 3
Tychy
(25.07.2015 19:24)morganfriman napisał(a):  Dobrze mówią! Rozciąganie przed wysiłkiem nie jest pożądane i nawet zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji. Poleca się rozgrzewkę w postaci jakiś pajacyków czy po prostu wolnej jazdy a po rowerze jak najbardziej rozciąganko Big Grin No i po ostrej jeździe nie powinno się zaraz schodzić z roweru tylko lekko się "rozjeździć" uspokajając organizm Smile

I tutaj większość się myli. Mamy kilka rodzajów rozciągania, jednak najwięcej osób na słowo rozciąganie myśli - skłony, zgięcia, ugięcia itp. z dłuższym przytrzymaniem, czyli rozciąganie statyczne, które jest pożądane po zakończeniu treningu, a nie przed.
Przed jazdą warto jest wykonać rozciąganie, ale dynamiczne, np. wymachy ramion w tył, przód, wymachy nóg, burpees, wypady itd. Pajacyki też mogą być o których wspominasz Smile
Warto również, wręcz wskazane jest wykonanie ćwiczeń mobilizacyjnych, szczególnie tych stawów, które narażone są narażone na kontuzje oraz tych osłabionych/ z dysfunkcją. Ze względu na to, iż kolarstwo górskie to bardzo złożony sport, rozgrzewamy wszystkie stawy Big Grin

Podsumowując:
1. Każdą jazdę zaczynamy od kilku/kilkunastominutowej spokojnej jazdy w celu pobudzenia układu krążeniowo-oddechowego (większość na tym poprzestaje rozgrzewkę, co jest błędem!)
2. Wykonujemy tzw. rozciąganie dynamiczne oraz ćwiczenia mobilizacyjne, które mają na celu przygotowanie naszych tkanek, stawów, ścięgien i mięśni do wzmożonego wysiłku oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji.
3. Jeździmy na rowerze
4. Po zakończonej jeździe wykonujemy tzw. fazę schładzania o której wspomina cytowany kolega Smile
19.12.2017 13:01
fugazi Offline
Zaglądacz

Liczba postów: 7
Wołomin
Piotr34 napisał(a):Zdecydowanie powolna jazda kilka minut. Nie ma sie co rzucać od pocżątku od razu na szybką jazdę.

Poza tym Ortodonta Wołomin staram się również uprawiać kilka sportów poza jazda na rowerze. Takich jak:
siłownia
bieganie ( nawet teraz kiedy pogoda jest średnia)
latem grałem w tenisa

Ja podobnie podchodzę!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.03.2020 00:17 przez fugazi.)
21.03.2020 00:17
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości