Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
full dla 8 latka
Autor Wiadomość
michal.2r Offline
Zaglądacz

Liczba postów: 18
Reputacja: 1
Wrocław
full dla 8 latka
Witam,

może kogoś temat zaciekawi, chętnie też posłucham uwag i konstruktywnej krytyki.

Na początek, dlaczego full dla dzieciaka?
Byłem w tym roku na rodzinnym urlopie w Leogang, to co tam zobaczyliśmy zmieniło nasze postrzeganie świata rowerowego o 180st. Po powrocie podjęliśmy decyzję o modyfikacjach naszego parku maszynowego. Ja swojego ścieżkowca już mam, dla żony zaczynam szukać, natomiast dla syna po rozeznaniu tematu postanowiłem rower zbudować na bazie scotta sparka na kołach 24cale.

to co rozbudowywać temat? jest chociaż jedna osoba zainteresowana tematem?

pozdrawiam,
MR
10.12.2016 17:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
greenone Offline
Milczek
*

Liczba postów: 48
Reputacja: 0

full dla 8 latka
jak najbardziej, ja co prawda mam jeszcze chwile do rozmiaru 24 ale z checia bym poczytal o takim ekaperymencie... poki co 3 letni syn juz ma rower z zawiecha z tylu Smile
[Obrazek: 9a8b8d9959bfcf7deca529ffd69d06dc.jpg]
10.12.2016 17:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rzaq Offline
Krówka "Reach" Ciągutka

Liczba postów: 5,508
Reputacja: 69
Kraków/Cypel Buraczkowy
RE: full dla 8 latka
Szczerze to ja bym poczekał aż dorośnie w okolice 150cm i złożył coś na 26" i ramie 14" a jak jeszcze podrośnie to wymienił samą ramę na M, teraz 26" są w dobrych cenach i myślę że to się w najbliższych latach nie zmieni Smile

No chyba że masz kupę kasy to dlaczego nie Smile
10.12.2016 20:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
michal.2r Offline
Zaglądacz

Wrocław
Smile elegancko ciśnie,

to jak jest jeden zainteresowany to lecimy z tematem.

na początek dwa zdjęcia syna w akcji

wyszedłem z założenia że następny rower musi być przede wszystkim lepszy na singlach i trasach typu Romet Redline w Srebrnej czy Hang Man II w Leogang, czyli musi mieć odpowiednią geometrię i dobre hamulce, a przy tym musi to być jednak kompromis jakość/cena/waga. Na obecnym rowerze syn większą część tych tras zjechał, ale właśnie zjechał a nie przejechał z większą lub mniejszą przyjemnością.
Pierwsza i najważniejsza zmiana to przedni amortyzator, wybór padł na Manitou R7 Super o skoku 80mm i wadze około 1500g. Amortyzator jest pod koła 26" co zmienia w sposób zamierzony geometrię roweru.
Co do tej zmiany decyzję podjąłem dosyć szybko, kolejna już zajęła mi trochę czasu, a mianowicie hamulce....
Było kilka możliwości, poniżej te które rozpatrywałem:
1. dobre mechaniczne v-brake
2. v-brake hydrauliczne
3. tarczowe mechaniczne
4. tarczowe hydrauliczne

opcja 1 i 2 nie wymagała zmiany kół, dodatkowo pierwsza był najtańsza ze względu na małą ilość zmian. Jednak przedni hamulec wymaga odpowiedniego adaptera lub musiałby mieć dużą regulację w mocowaniu klocków.

opcja 3 i 4 wymagała zmiany piast lub całych kół. Mechaniczne były opcją tańszą, jednak nie miałem co do tego rozwiązania przekonania. Kolega udostępnił mi Avid Elixir 5, więc wybór padł na opcję nr 4.

W ten o to sposób zaczęły się poszukiwania kół...

cdn...

jeszcze zdjęcie roweru przed zmianami

kupiłem używany jeżdżący...nigdy nie widział serwisu Sad

(10.12.2016 20:49)Rzaq napisał(a):  Szczerze to ja bym poczekał aż dorośnie w okolice 150cm i złożył coś na 26" i ramie 14" a jak jeszcze podrośnie to wymienił samą ramę na M, teraz 26" są w dobrych cenach i myślę że to się w najbliższych latach nie zmieni Smile

No chyba że masz kupę kasy to dlaczego nie Smile

też myślałem aby poczekać, ale on się strasznie wkręcił w jeżdżenie...

co do kupy kasy, jakbym miał to bym kupił kone stinky 24 Wink której jednak nie kupiłem

pozdrawiam,
MR
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.12.2016 21:45 przez michal.2r.)
10.12.2016 21:39
m0d Offline
Milczek
*

Liczba postów: 25
Varsovia
A ten damper jest coś wart? Wygląda jak atrapa z makrokesza :/ Da się to ustawić pod ciężarem 8-latka? Bo jeśli nie, to taki rower to sztuka dla sztuki. Zresztą ciekawe czy nawet tego Manitacza ustawisz żeby to sensownie działało. Z tym jest zawsze problem w rowerach dla dzieciaków, które mają naśladować dorosłe ”poważniejsze” sprzęty, że zawieszenie jest tam traktowane po macoszemu, bo nikt nie będzie specjalnie wymyślał cudów jak popyt niewielki i ma być głównie tanio, bo dziecko wyrasta.
IMHO nie wiem czy nie lepiej było poszukać małej ramy od dirtówki i coś na bazie tego urzeźbić bez napalania się na fulla.
11.12.2016 13:37
Rzaq Offline
Krówka "Reach" Ciągutka

Kraków/Cypel Buraczkowy
Zgadza się, niektóre powietrzniaki da się miarę ustawić pod niską wagę, ze sprężynowymi nie ma szans bez dorabiania specjalnych sprężyn.

To pod zakładką Kriss http://www.jacekslonik.pl/ masz fotki chłopaka który dosyć ostro jeździ od najmłodszych lat, w dzieciństwie był dosyć ciężki a jako nastolatek jest stosunkowo wysoki jak na swój wiek.
11.12.2016 15:02
greenone Offline
Milczek
*

z przodu powinno byc ok, ns robi ten sam numer, do dzieciecych dirtowek montuje widelce xc... tyl natomiast tez mnie zastanawia...

z innej beczki kiedys byl test w bb treka fuela jr... i redaktor podsumowal ze wydanie 8k na rower dla dziecka wydaje sie szalone, ale weekend z synem na rychlebach bezcenny Smile
11.12.2016 15:30
Rzaq Offline
Krówka "Reach" Ciągutka

Kraków/Cypel Buraczkowy
Gdyby nie to że dziecko rośnie i co dwa lata rower trzeba wymieniać to może i by było warto, chociaż znam takich co dla siebie wymieniają co roku rowery po kilkanaście tysi Smile
11.12.2016 15:44
m0d Offline
Milczek
*

Liczba postów: 25
Varsovia
Pytanie czy byłby mniej cenny bez roweru za 8 koła czy jednak nie Wink Jak kogoś stać to stać, ale realia mamy takie a nie inne. Tam nieraz na pumptracku tak maluchy śmigają na różnych wynalazkach, że mi szczęka opadała Wink
11.12.2016 16:26
michal.2r Offline
Zaglądacz

Wrocław
roweru za 8tys dla dzieciaka nie kupię, ten projekt będzie znacznie tańszy, a jak to wyjdzie ostatecznie to się okaże.
Co do tego że dzieciak szybko wyrasta to wiadomo, natomiast gwarantuję wszystkim przyszłym ojcom że dobrze dobrana wielkość roweru w nauce sprawnego jeżdżenia to podstawa.

Wracając do projektu, przedni amortyzator podobno da się ustawić bez problemu, konsultowałem to wcześniej z kilkoma osobami. Natomiast oryginalny damper to ściema i jego zamiennika trochę się naszukałem, nie było to łatwe ze względu na jego długość montażową. W końcu znalazłem nowego foxa z przed kilku lat, konsultacja z chłopakami ze Spider Suspensions potwierdziła że może to mieć sens.
Tak to wygląda

Aby wymiar montażowy się zgadzał konieczne było dorobienie specjalnych tulejek.

Koła z nowymi piastami odebrałem w piątek, wyglądają tak

W chwili obecnej rama została rozebrana, wyczyszczona, co trzeba przesmarowane i złożona, amortyzator zamontowany, damper na swoim miejscu, suport wymieniony, przerzutki wyczyszczone i nasmarowane, linki i pancerze wymienione.

Przedni hamulec wstępnie zamontowany, niestety może być z tym nieprzewidziany problem....

Czekam w chwili obecnej na tarcze, adapter do tylnego zacisku i kilka drobiazgów.
Na montaż czeka jeszcze korba i łańcuch. W chwili obecnej rower wygląda tak

przepraszam za tło Wink

Brakuje jeszcze gripów, przydałoby się wymienić kierownicę, może mostek, pedały.

Rower jeszcze nie jest ustawiony pod syna, narazie nie zwracam na to uwagi.

(11.12.2016 15:30)greenone napisał(a):  weekend z synem na rychlebach bezcenny Smile

dokładnie tak Smile tam jeszcze razem nie byliśmy ale Lipovskie, Smrek, Srebrna, Leogang i całkiem sporo innych tras już razem zrobiliśmy Smile i to jest bezcenne Smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11.12.2016 16:46 przez michal.2r.)
11.12.2016 16:38
Fonika Offline
Gaduła

Liczba postów: 1,970
Reputacja: 38
Wrocław/Kalisz
Bardzo fajny projekt, popieram - jak młody jest wkręcony w jazdę to warto wydać trochę grosza Smile.
Polecam przymierzyć syna do szerszej kierownicy bo na zdjeciach z jazdy widać że potrzeba mu czegoś szerszego, a właśnie kierownica jest częścią która może drastycznie wpływać na właściwości jezdne roweru, szczególnie na zjeździe Smile.

Serwis amortyzatorów, damperów i sztyc regulowanych https://www.facebook.com/wichuworkshop/
11.12.2016 16:57
michal.2r Offline
Zaglądacz

Wrocław
(11.12.2016 16:57)Fonika napisał(a):  Bardzo fajny projekt, popieram - jak młody jest wkręcony w jazdę to warto wydać trochę grosza Smile.
Polecam przymierzyć syna do szerszej kierownicy bo na zdjeciach z jazdy widać że potrzeba mu czegoś szerszego, a właśnie kierownica jest częścią która może drastycznie wpływać na właściwości jezdne roweru, szczególnie na zjeździe Smile.

dzięki, a jakieś sugestie co do szerokości? podpowie ktoś jak ją dobrać?
mostek zostawić oryginalny na początek?

(11.12.2016 16:57)Fonika napisał(a):  Serwis amortyzatorów, damperów i sztyc regulowanych https://www.facebook.com/wichuworkshop/

regulację i serwis zawieszenia planuję zrobić u Was, nawet jakiś czas temu podpytywałem o to na fb Wink

pozdrawiam,
MR
11.12.2016 22:00
qdlaty123 Offline
OQS Rider

Liczba postów: 3,496
Reputacja: 71
Gliwice
Hehe, widzę, że problem przerabiany przeze mnie z moim młodym mają kolejni tatusiowie Smile

Największym problemem jest ustawić amora pod wagę młodego tak, aby SAG uzyskać w zakresie nieprzewidzianym przez producenta.
Do pewnej wagi dziecka może udać się to dopiero z amorem z pompowaną oddzielną komorą negatywną.
U mojego młodego padło na Revelation U-turn Air 90-130.

Niemniej 24" z amortyzacją niestety odrzuciłem z 3 powodów:
- młody rósł bardzo szybko
- brak sensownych sprzętów na horyzoncie (rozsądny budżet)
- CHCIAŁEM żeby w przyszłości docenił jazdę na fullu oraz nabrał jakichkolwiek nawyków ze stopnami na sztywnym

Tegoroczna zmiana sprzętu na 26" na Commencal El Camino S spowodowała,
że na trasie młody wielokrotnie przeceniał swoje możliwości, bo rower tak wygładza...

Muszę jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
Hamulce - żadne v-breaki !!! żadne mechaniki !!! żadne stare niesprawdzone tarcze !!!
1) Dziecięce łapki męczą się tak samo jak nasze.
2) Dziecko nie jest w stanie tak logicznie wyczuć, że coś się zdupcyło w hamulcu, a potem może już być za późno

Oczywiście nie personalnie to piszę, tylko dla potomnych.
Oszczędzać można na wszystkich, ale nie na hamulcach - nowe Deorki kupiłem za 360zł - posłużą przez lata.
....a miękkie klameczki dla dzieciaka jak znalazł Smile

Na razie przeszło mi chwalenie mojego pyskatego kochanego 11-latka Smile , ale w końcu zmontuję te 3 filmy z wakacji i wrzucę na OQS'a Wink

OQS Rider - na zrozumienie nie liczę - przepraszać też nie zamierzam...
OQS na FB
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.12.2016 15:02 przez qdlaty123.)
12.12.2016 14:47
greenone Offline
Milczek
*

jak tu tyle dumnych ojcow, to wrzucę maly OT, przerabial ktoś moze jakis rozsadny wagowo rowerek na 16calowych kolach? wagi wachaja sie od niecałych 6kg po ponad 9kg... wolałabym nie skonczyc z early riderem za prawie 2k, a commencal niestety 8kg waży... jakby ktoś coś to proszę na pw zeby watku nie zasmiecac...
12.12.2016 18:47
triper Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 349
Reputacja: 8
Bełżec
Ten Scott ma tragicznie ostry kąt główki. Na zdjęciu wygląda ja maszyna skonstruowana tylko na podjazdy. Taki kąt może być problemem na zjazdach.
12.12.2016 18:56
Fonika Offline
Gaduła

Wrocław/Kalisz
Ile syn ma wzrostu? Myślę że spokojnie można takiemu smykowi już kiere 680mm zapodać.
Co do hamulców to zgadzam się z qdłatym, hydrauliki będą służyć jeszcze wiele lat i można spokojnie je przekładać do następnych projektów Smile.

Triper - to jest rower dla dziecka, chyba nie spodziewałeś się zjazdówki z główką 64? Młody jak widać z wypowiedzi ojca jeździ po stosunkowo płaskich trasach więc rower da rade, jak będzie starszy to dostanie już pewnie "normalny" rower ale na to trzeba mieć chociaż ze 150cm żeby jakas ska podeszła...

Serwis amortyzatorów, damperów i sztyc regulowanych https://www.facebook.com/wichuworkshop/
13.12.2016 15:23
michal.2r Offline
Zaglądacz

Wrocław
obecnie 134cm i waga poniżej 30kg

Hamulce będą hydrauliczne, nowe tarcze już jadą.
Nie wiem czy nie będzie problemu ze spasowaniem gripschiftów z klamkami na dwa place, ale to będę wiedział jak będzie wszystko poskładane i przymierzę syna.
Kojarzycie czy były jakieś klamki na 3palce.

Co do geometrii, to jest właśnie największy problem w juniorach, ale i tak powinno być dużo lepiej niż na oryginalnych tłumikach Smile

pozdrawiam,
MR
13.12.2016 18:43
triper Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 349
Reputacja: 8
Bełżec
(13.12.2016 15:23)Fonika napisał(a):  Triper - to jest rower dla dziecka, chyba nie spodziewałeś się zjazdówki z główką 64? Młody jak widać z wypowiedzi ojca jeździ po stosunkowo płaskich trasach więc rower da rade, jak będzie starszy to dostanie już pewnie "normalny" rower ale na to trzeba mieć chociaż ze 150cm żeby jakas ska podeszła...
Skoro trasy płaskie jak sama wskazujesz to dlaczego miałbym się spodziewać zjazdówki z główką 64 ? Nie przesadzaj. I ścieżki po których jeździ młody może i nie są zbyt strome, ale to nie XC, więcej funu by miał z innym geo, a poza tym jak się wkłada młodzież na fulla to moim zdaniem omija się pewien etap nauki jazdy na rowerze, wychodzą z tego tylko braki techniczne potem.

(13.12.2016 18:43)michal.2r napisał(a):  Nie wiem czy nie będzie problemu ze spasowaniem gripschiftów z klamkami na dwa place, ale to będę wiedział jak będzie wszystko poskładane i przymierzę syna.
Będą, przerabiałem temat przy swoich dzieciakach. Poszedłem w rapid fire, nauczyły się bardzo szybko, szybciej niż niejeden dorosły. Dzieci mają otwarty umysł.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14.12.2016 09:50 przez triper.)
14.12.2016 09:48
Fonika Offline
Gaduła

Wrocław/Kalisz
Te deorki są na tyle mocne że powinien mu jeden palec do hamulców wystarczyć i tak też powinien się uczyć (jeden, max dwa palce na klamce), inaczej chwyt kierownicy jest słaby co na zjazdach jest mocno niewskazane Smile.

14.12.2016 10:39
Rzaq Offline
Krówka "Reach" Ciągutka

Kraków/Cypel Buraczkowy
Niech się uczy od małego jednym palcem, a przy takiej wadze tarcze spokojnie możesz dać większe niż zaleca producent
14.12.2016 11:16
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości