Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kross soil dobicie zawieszenia
Autor Wiadomość
Gargamle123 Offline
Zaglądacz

Liczba postów: 7
Reputacja: 0
Lubuskie
Kross soil dobicie zawieszenia
Hej
Od kilku tygodni jestem posiadaczem krossa soila 3.0 2017. Podczas ostatniego wypadu na dość sporej hopce udało mi się dobić tylne zawieszenie co spowodowało, że poprzeczka między rurkami górnym tylnego trójkąta zderzyła się z rurą podsiodłową. Na moje oko raczej nie powinno tak się dziać, bo może to uszkodzić ramę. Pytanie do innych posiadaczy soila czy u nich też tak się dzieje czy to tylko mój jakiś wadliwy się trafił. Załączam też zdjęcia roweru po spuszczeniu powietrza z dampera.

Załączone pliki Miniatury

16.06.2017 21:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
triper Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 322
Reputacja: 7
Bełżec
RE: Kross soil dobicie zawieszenia
Zacznijmy od tego czy miałeś prawidłowy SAG. I co wg Ciebie oznacza "dość duża hopka". Soil to nie sprzęt do dirtu, może tu tkwi problem ? :-).
17.06.2017 07:46
Jergus Offline
Dystrybutor

Liczba postów: 5,139
Reputacja: 56
Kalisz
Czy napewno masz zamontowany damper o prawidłowej długości ?
Cokolwiek by sie nie działo, jedna cześć ramy nie powinna uderzyć w drugą, nieważne jak mocne dobicie by to było, - wcześniej powinien się skończyć skok tloka dampera
17.06.2017 08:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gargamle123 Offline
Zaglądacz

Lubuskie
Spora hopka jak na taki rower to w moim mniemaniu drop wysokości 1m. Nie zmienia to jednak faktu że powinien skończyć się skok dampera, a nie zderzyć się rurki ramy. Damper według moich pomiarów ma 200x57 aczkolwiek powiedzcie mi proszę jak prawidłowo to zmierzyć, bo nie wiem czy zrobiłem to dobrze. Wymiar pierwszy to odległość od środka jednego oczka do środka drugiego, a wymiar drugi to tłok razem z uszczelką kurzową.
17.06.2017 09:09
koo Offline
Milczek
*

Liczba postów: 38
Szczecin
Pytanie jaka siła jeszcze została do zamortyzowania, kiedy skończył Ci się skok w amorze. Rurki sztywne, amor już sztywny - coś z tym trzeba zrobić - może poszło w krzywkę łączącą amor z rurkami. Może trochę się wygięła i wróciła do poprzedniego stanu, może wróciła, ale nie do końca - zobacz czy ten element nie zmienił swojego kształtu.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.06.2017 10:24 przez koo.)
17.06.2017 10:24
Gargamle123 Offline
Zaglądacz

Lubuskie
Ciekawa uwaga sprawdzę to jutro, bo jestem na wyjedzie teraz Smile
17.06.2017 10:28
sirdaniel Offline
Gaduła

Liczba postów: 545
Reputacja: 11
Kielce
Aluminium bardzo ładnie się wygina (sprężynuje) jak skończą się możliwości amortyzatorów Smile Ładnie pokazują to przy okazji prototypów ram, jak ją molestują zmęczeniowo. Możliwe że damper ma dobrą długość, a rama przejęła resztę energii i się ugięła, ale na szczęście nie przekroczyła punktu krytycznego Big Grin
17.06.2017 17:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gargamle123 Offline
Zaglądacz

Lubuskie
sirdaniel napisał(a):Aluminium bardzo ładnie się wygina (sprężynuje) jak skończą się możliwości amortyzatorów Smile Ładnie pokazują to przy okazji prototypów ram, jak ją molestują zmęczeniowo. Możliwe że damper ma dobrą długość, a rama przejęła resztę energii i się ugięła, ale na szczęście nie przekroczyła punktu krytycznego Big Grin
Jest to jakieś logiczne wytłumaczenie ale w takim razie rama musiałaby się wygiąć już na stałe. Na razie nie mam jak tego sprawdzić jutro ją dokładnie obejrzę.
17.06.2017 17:19
sirdaniel Offline
Gaduła

Liczba postów: 545
Reputacja: 11
Kielce
Nie nie Smile Jeżeli nie przekroczysz punktu krytycznego kiedy materiał nieodwracalnie się odkształci to powróci do pierwotnego kształtu. Jak przekroczysz to materiał zaczyna płynąć, co dobrze widać w pierwszym filmiku jak przy główce materiał się poddaje. Prosta mechanika materiałów. Z włóknem węglowym (kompozytem) już tak prosto nie jest, bo najpierw pęka osnowa, a potem włókno.
Choćby taki test: https://www.youtube.com/watch?v=n1JONofyurA
czy tu (lepiej widać idee): https://www.youtube.com/watch?v=lrjId0-K-Ts
czy tu: https://www.youtube.com/watch?v=_-5_Sh3y1Kk
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.06.2017 19:04 przez sirdaniel.)
17.06.2017 18:45
Gargamle123 Offline
Zaglądacz

Lubuskie
sirdaniel napisał(a):Nie nie Smile Jeżeli nie przekroczysz punktu krytycznego kiedy materiał nieodwracalnie się odkształci to powróci do pierwotnego kształtu. Jak przekroczysz to materiał zaczyna płynąć, co dobrze widać w pierwszym filmiku jak przy główce materiał się poddaje. Prosta mechanika materiałów. Z włóknem węglowym (kompozytem) już tak prosto nie jest, bo najpierw pęka osnowa, a potem włókno.
Choćby taki test: https://www.youtube.com/watch?v=n1JONofyurA
czy tu (lepiej widać idee): https://www.youtube.com/watch?v=lrjId0-K-Ts
czy tu: https://www.youtube.com/watch?v=_-5_Sh3y1Kk
Jak najbardziej wiem, że jak się rama odegnie to wróci do pierwotnego kształtu, ale zwróć proszę uwagę na pierwsze zdjęcie gdzie widać jak rury się stykają gdy nie ma powietrza w damperze
17.06.2017 21:23
pyrolotniosz Offline
Zaglądacz

Liczba postów: 17
Ropczyce
Obstawiam że link został uszkodzony. Ja bym go wyjął i porównał w najbliższym sklepie z innym egzemplarzem, ew. możesz wysłać go do krossa, gwary mogą nie uznać, ale zawsze coś się dowiesz. Trzymam kciuki żeby to był link.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Elektroniczny pomiar czasu na zawodach sportowych - Timekeeper.pl
18.06.2017 10:20
Gargamle123 Offline
Zaglądacz

Lubuskie
Pooglądałem dokładnie całą ramę w żadnym miejscu nie widać żeby coś wyglądało na wygięte. Nie mam pojęcia czemu tak jest Sad
19.06.2017 22:28
Jergus Offline
Dystrybutor

Liczba postów: 5,139
Reputacja: 56
Kalisz
Jeszcze nie pisałeś do Krossa w tym temacie ?
20.06.2017 10:42
DM* Offline
Zaglądacz

Liczba postów: 17
uwaga jade
w soil 1 z 2016 tlumik ma wymiar 190x51
po spuszczeniu powietrza i dobiciu do konca zostaje bardzo malo miejsca mniej niz milimetr (kartka przechodzi bez oporu) nic sie nie dotyka ale wystarczy delikatnie dac wiecej sily na siodlo i rurki sie stykaja (testowane na krzywce 67')
10.08.2017 19:47
Gargamle123 Offline
Zaglądacz

Lubuskie
Damper mam prawidłowy już pytałem Pani z krossa ale jak napisałem o tym dziwnym problemie to już odpowiedzi nie otrzymalem. Ja też z krzywka 67* jeżdżę.
10.08.2017 20:03
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości