Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiana HT na fulla (trail / enduro / szwendaczka po lasach)
Autor Wiadomość
Pankrac Offline
Milczek
*

Liczba postów: 25
Reputacja: 0
Kato
Dobry!

Od kilku lat jestem posiadaczem NS Surge (chyba rama z 2012) amortyzowanego przez Duroluxa (kupionego po naradzie tu na forum). W tym roku podjąłem decyzję o zmianie na fulla. Na tym NSie jeździ mi się bardzo fajnie - nawet strome ścianki, kamloty, czy korzenie ogarnia, a i dłuższą wycieczkę po płaskim da się na nim odbyć.
Skąd decyzja o zmianie? Wymyśliłem sobie, że na zawody Enduro Trials się wybiorę w czerwcu (nie mam pojęcia czy podołam, ale najwyżej będę rower prowadził). No i tak - na NS pewnie objadę trasy (Durolux naprawdę daje radę Smile ), ale na bank bardzo zachowawczo i mogą być mocno przemęczone. Jednak co full to full i tu nie ma co rozważać wyższości w trudnych warunkach.
Od kilku dni przeglądam sobie różne możliwości i nagle mnie olśniło - Kross Soil. Ok, to nie żadne enduro, tylko ścieżkowiec. Ale co, gdyby wymienić amorek na Aurona ustawionego na 140 mm skoku? To już może dać radę - przód powinien być stabilny i raczej przewidywalny, a tylna zawiecha też raczej dobre opinie zbiera. Według kilku osób podjeżdżanie, czy dłuższe przejazdy po płaskim też są spoko. Pytanie, czy rzeczywiście da on radę w cięższych warunkach? Chociaż jak patrzę na siebie kilka lat wstecz, gdzie dałem radę Meridą Matts 20 praktycznie na fabrycznym wyposażeniu przeharatać parę pieszych tras w Bieszczadach to wydaje mi się, że największym wyzwaniem są jednak umiejętności i chęci.
Dobra, że rzeczy.

Do czego ma być rower:
40% jazda po płaskim (po bułki do sklepu, wycieczka z kumplami, dojazd na piwo Wink)
40% lokalne traski na śląsku / eksploracja bezdroży
20% (ta wartość będzie się wydłużała) góry, łącznie z trasami pieszymi i ze 2 razy w roku jakieś zawody

Moje typy:
- Kross Soil z wymienionym widłem na coś konkretniejszego - pytanie czy da radę na zawodach i ewentualnie jakichś hopach / dropach
- Kross Moon - tu jest pytanie jak to się sprawdzi przy jeździe "po buły", czy to nie będzie mordęga
- inne opcje - Kellys Swag 10, Giant Trance (tu liczę na jakieś podpowiedzi)?

Budżet - 5000-7000. Wiem, że to duży rozstrzał i celuję raczej w środek. Bardziej na zasadzie, że niższą kwotę dysponuję, a żeby dołożyć musiałbym mocno zacisnąć pasa.

Domyślam się, że w tych cenach z nówek mógłbym liczyć tylko na Soila, ale używek jest też niemało.

Nie chcę się spieszyć z zakupem, jeśli do czerwca nic się nie pojawi to pojadę na zawody na moim nieśmiertelnym NS. Ale chyba już się napaliłem na zmianę Smile

Jak zwykle przydługi referat mi wyszedł, ale co ja poradzę Wink

Czy ktoś z bardziej doświadczonych podpowie na co zwrócić uwagę?

K.
26.03.2018 16:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pankrac Offline
Milczek
*

Kato
RE: Zmiana HT na fulla (trail / enduro / szwendaczka po lasach)
Dobra, częściowo sam ze sobą mogę pogadać. Doczytałem o pękającym linku zawieszenia w Krossach i o dobijaniu tylnego zawieszenia do ramy przy hopach w Soilach. Czyli chyba nie tędy droga? Co dalej - Trance / Swag?
27.03.2018 09:00
robu 3210 Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 250
Reputacja: 4
opole
Jak dla mnie to trance z tych co podałeś. Sprawdzona i chwalona konstrukcja no i maslowe raczej nie bujajace maestro. Pewnie na zawodach jeśli oczywiście nie nastawiam się na pudło też sobie poradzi.

Wysłane z mojego F3111 przy użyciu Tapatalka

Jak dla mnie to trance z tych co podałeś. Sprawdzona i chwalona konstrukcja no i maslowe raczej nie bujajace maestro. Pewnie na zawodach jeśli oczywiście nie nastawiam się na pudło też sobie poradzi.

Wysłane z mojego F3111 przy użyciu Tapatalka
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.03.2018 09:17 przez robu 3210.)
27.03.2018 09:17
Pankrac Offline
Milczek
*

Kato
Nie nastawiam się na jakiś szcególny wynik - zawody to bardziej w formie zmotywowania się do częstszej jazdy. Może sobie w sumie podjadę do centrum testowego w Bielsku po świętach i wypożyczę Trance, żeby zobaczyć jak mi leży.
Zastanawiam się jaka jest jeszcze inna opcja w moim budżecie, ale na razie za wiele nie widzę.
Może Dartmoor Bluebird?
27.03.2018 15:40
szumasta Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 124
Reputacja: 1

Skocz sobie do BB i potestuj, tam bodajze gianta i krossa mają więc będziesz miał jakiś pogląd. Ja jakiś czas temu tak zrobiłem i po pierwszej jeździe wiedziałem, że nie chce krossa Tongue

generalnie do tego co opisujesz procentowo to ja bym zostawił hardtaila Smile
31.03.2018 22:25
Pankrac Offline
Milczek
*

Kato
@szumasta - hardtail jest ok, na bank po przesiadce na jakiegoś Primala czy Horneta odczułbym różnicę, ale jednak korci mnie przyczepność i "wybaczalność błędów" jaką daje full.
A zdradzisz co Cię w Krossie tak zraziło?
01.04.2018 00:19
versus 1725 Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 179
Reputacja: 5
Kraków
Patrzyłeś na traile Marina? To w kontekście nówki a raczej porównania do Soila w podstawie, który jest słaby. Kross nie akceptuje podmianek w rowerze wiec tracisz gwarę. Słaby amor, brak myk myka, ... średnio to wychodzi. Moim zdaniem albo dokładasz co pewnie może być trudne albo szukasz używki. Ludzie często się napalają a potem lipa i szybko sprzedają produkt nie wiele jeżdzony i w niezłej cenie.
02.04.2018 11:11
Pankrac Offline
Milczek
*

Kato
Marin chyba nie ma żadnego dystrybutora w PL, więc wchodzi w grę albo wysyłka, albo coś z olx/allegro. Widzę kilka sztuk, ale tylko Hawk Hill, więc 120mm skoku. Trochę mało, żeby polatać...
Nastawiam się jak najbardziej na używkę. Chociaż Trance'a 2017 dałoby się nówkę ustrzelić pewnie w najniższej specyfikacji.
02.04.2018 11:47
versus 1725 Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 179
Reputacja: 5
Kraków
Jak chcesz polatać i w ogóle co prawdopodobne się wkręcisz to celuj w enduro. Ale jak tak patrzę to ceny używek też srogie. Szczerze nie wiem co Ci doradzić bo masz niską kwotę a być może spore chęci do jazdy. Jak kupisz jakąś podstawę to wiesz jak to się może skończyć przy solidniejszej jeżdzie...
02.04.2018 12:11
Pankrac Offline
Milczek
*

Kato
Ten Trance mógłby nie być taki zły. Może jest szansa znaleźć używkę z wymienionym widłem na coś lepszego, albo samemu wymienić To chyba byłby jakiś pomysł.
Inna droga to złożenie czegoś na ramie HT (Primal lub Hornet), ale na dobrych częściach - wtedy przy wkręceniu się w temat wystarczyłoby w przyszłym roku wymienić ramę (albo i nawet nie byłoby takiej potrzeby) i temat miałbym załatwiony Smile
02.04.2018 17:04
Pankrac Offline
Milczek
*

Kato
Miałem okazję potestować Gianty ostatnio.
Jeździłem w ostani weekend cały dzień na Reignie w Bielsku i działa miodzio. Na Trance wskoczyłem tylko na moment, ale też fajnie to chodzi.
I teraz tak - reign mnie ujął, ale obawiam się, że przy wycieczkach po w miarę płaskim terenie 50+ km mogę wyglądać jak po przebiegnięciu maratonu.
Nadal więc nastawiam się na Trance, tylko pytanie - nowy Trance 3 (2018), czy używka Trance 2 (2017)? Warto dla Foxa pchać się w używany sprzęt?
Jeszcze dwie potencjalne opcje to
Merida One-Forty 600
Marin B-17 2

Kumpel ujeżdża Marina i też wydaje się spoko - pytanie jak sobie poradzi przy ostrzejszej jeździe?
Ta Merida to geometrią i skokiem chyba bardziej Enduro, niż szlakowiec, nie?
30.04.2018 09:47
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości