Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 28 głosów - 1.93 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fulle 29er- Nowinki ze świata.
Autor Wiadomość
krolik Offline
Dystrybutor

Liczba postów: 2,829
Reputacja: 16
POZNAN
RE: Rowerki Lenza, a konkretnie Behemoth w nowej szacie 150mm skoku jak i piasty 150mm
tobo napisał(a):ja sie zgadzam z tym co piszesz - wlasnie o zwrotnosc i manewrowosc chodzi. chuck ani razu nie napisal nic o minusach swojego bożyszcza - nie wiem czy nie dopuszcza ich do swiadomości czy uznaje je za oczywiste.
dlatego wlasnie podstawową sprawą są preferencje uzytkownika. tym czasem chuck stara sie nam tu udowodnic ze W KAZDYM aspekcie duze kolo rządzi, a to nie jest prawda.

i tu dochodzimy do sedna.
chuck jest maniakiem i to jego sprawa. ja tylko odnoszę wrażenie, że przez jego przykry charakter (chociaż już ciut odpuścił i nabrał kultury, chyba wszyscy przyznają) wszyscy mają z definicji chęć się nie zgodzić. ja naprawdę nie mam zamiaru nikogo do niczego namawiać, bo i wolę z dwojga, żeby rzeczy na których jeżdżę były unikatowe w sumie. natomiast uważam, że:
1. dla naprawdę dryblasów większe koło nawet z tyłu ma sens jeśli zachowa się proporcje roweru (np ghost i jego SCL to nic innego, chociaż marketingowo to zawalili no i proces R&D musi być dramatem jak robisz kompletnie różne ramy)
2. większe koło z przodu jest - moim osobistym, nie narzucającym się zdaniem- bardzo fajną rzeczą i jak się ma rozsądek i rower, który ma dużą pojemność A-C to można to zrobić bez strat dla manewrowalności. tj ja mam 36kę, która jest max tym, co poleca SC do bluraLT2 jeśli chodzi o a-c. moje 650B koło jest wyższe o około 15mm zależnie od ciśnienia i żeby rower był zgrabny, trzymam go na 130mm (albo coś w przybliżeniu - wiemy jak działa talas). i jest naprawdę DLA MNIE bomba. a przy 160 jest stabilny jak cholera chociaż traci lekkość i zwrotność i dlatego tylko na naprawdę szybkie zjazdy tak go puszczam. kiera 680mm baaardzo niski wznios (syntace vector), mostek (od weekendu) 70mm 0 stopni i 3mm podkładki pod mostkiem
3. koło duże z tyłu jest sprawą preferencji i ja np nie będę chciał go mieć, chociaż chętnie bym sprawdził jak by się zachował LT2 z 650B z tyłu (ale nie wejdzie a nie chce mi się robić podkładek ograniczających skok tyłu) i czy byłby duzo mniej zwrotny. ale to by zaburzyło idealną w moim odczuciu harmonię i mogłoby zadziałąć tylko fajnie z...29 z przoduTongue

ET Nr 200
www.beastiebikes.pl | blog.beastiebikes.pl
30.09.2008 21:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ChuckNorris Offline
Pogromca małej kichy

Liczba postów: 1,575
Reputacja: -15

RE: Rowerki Lenza, a konkretnie Behemoth w nowej szacie 150mm skoku jak i piasty 150mm
tobo napisał(a):ja sie zgadzam z tym co piszesz - wlasnie o zwrotnosc i manewrowosc chodzi. chuck ani razu nie napisal nic o minusach swojego bożyszcza - nie wiem czy nie dopuszcza ich do swiadomości czy uznaje je za oczywiste.
Wiesz nalezy umiec czytac pisałem o tym setki razy np. w na 29er.pl w artykule. Tylko twoje lenistwo się kłania.
Polecam takie pojęcia jak Offset amortyzatora i uzyskany trail jak i kat głowki tramy z offsetem amorka.
To właśnie trail decyduje o zwrotności jak dasz amor z 51mmm offsetu to masz zwrtność 26" w XC około 72mm a jak dasz z 38mm to masz autobus około 85-90mm tyle w skrócie poczytaj, zanim palniesz. Jak cię ten aspekt interesuje to czemu nie zapytasz bezpośrednio na zachodnich forach 29 calowych? Tam to pytanie pada dwa razy w tygodniu.
Z powodu nowych geometrii nie widzę wad dużego koła. np.taki rower jak Pivot Cycles 429 z 100mm skoku jest tego objawieniem.

Edit:
Różne wielkości koła mają tylko inne cechy co nie są ni wadą ni zaletą, są poprostu inne, a coraz więcej ludzi preferuje tą inność 622mm w MTB.

ps. to mój 29 post na tym forum.

Bigger is Better 29er inside Nadeszła era 29era, a małe kichy zostaw dzieciom i klaunom. Parszywe małe kichy podkolanówy muszą ustąpić sile wyższej.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.10.2008 14:26 przez ChuckNorris.)
01.10.2008 00:44
ChuckNorris Offline
Pogromca małej kichy

Takie kompletne podstawy 29era
klik

Malauch napisał(a):
ChuckNorris napisał(a):Oczekwiania io preferencje zmieniaja się wraz z rowerem, bo to człowiek sie przyzwyczaja, a nie rower.
Zupełnie odbiegając od tematu rozmiaru kół, powiem krótko, to jest największy błąd w wyborze sprzętu!! Chciałoby się powiedzieć, że to jest taka polska mentalność - "a tam może być, jakoś się przyzwyczaje". Spróbuj przyzwyczaić się do za ciasnych gaci lub kamienia w bucie, tak samo jest z doborem roweru, musi być wygodny od pierwszej chwili, inaczej nici z przyjemności płynącej z jazdy. Po drugie, nie wydaję tyle kasy na sprzęt, żeby się jeszcze do niego przyzwyczajać. Teraz jest taki wybór na rynku, że jak ktoś ma się dostosować to tylko i wyłącznie rower, w końcu nie jest to kapryśna kochanka, tylko narzędzie do jazdy po górach.
Miałem na myśli różnice między dwoma prawidłowymi rowerami, samochodami, traktorami, samolotami itp. a nie przyzwyczajanie się do ewidentnie wadliwego sprzętu.

Królik
Cytat:2. większe koło z przodu jest - moim osobistym, nie narzucającym się zdaniem- bardzo fajną rzeczą i jak się ma rozsądek i rower, który ma dużą pojemność A-C to można to zrobić bez strat dla [...]trzymam go na 130mm (albo coś w przybliżeniu - wiemy jak działa talas). i jest naprawdę DLA MNIE bomba. a przy 160 jest stabilny jak cholera chociaż traci lekkość i zwrotność i dlatego tylko na naprawdę szybkie zjazdy tak go puszczam.

Potrzebujesz więcej offsetu moartyzatora, około 44mm, a masz jakieś 38mm, przez co wieksze koło powiększa zbytnio trail. Będąc w hipermarkecie spójrz jaki offset mają kółeczka od wózków.
Cytat:3. koło duże z tyłu jest sprawą preferencji i ja np nie będę chciał go mieć, chociaż chętnie bym sprawdził jak by się zachował LT2 z 650B z tyłu (ale nie wejdzie a nie chce mi się robić podkładek ograniczających skok tyłu) i czy byłby duzo mniej zwrotny. ale to by zaburzyło idealną w moim odczuciu harmonię i mogłoby zadziałąć tylko fajnie z...29 z przodu
Dlaczego nie będziesz chciał mieć koła dużego z tyłu. Wiesz, iż duże koło sprzodu poprawia stabilność, zatem czmeu miałoby nie poprawiać w tyle? Mówisz 69er? Mówisz Motocross z tyłu mniejsze kołom sprzodu większe? Czyżby MX mają 5 calowe opony w tyle sprzodu mniej, także z o wiele większa opona w tyle wielkość zewnętrzna jest prawie taka sama jak na przodzie. Natomiast twoje 2,4" w tyle + neo moto 2,35" nie przypomina tego rozwiązania. Musiłabyś miec chyba 2,7" z tyłu.

Poczytaj o wadach 69era w stosunku do 29era. Link0 - uwaga przeczytaj wszystkie komentarze jako, że artykuł jest tylko wstępem do debaty.
69er vs 29er a zwrotność
Link1 ,
I wypowiedź praktyka 69era
link2
When I 69'd my bike, I went from being left for dead by most of my mates on descents to riding behind them wondering why they are riding so slow, especially if rocks and roots are in the mix.

69er is perfect for me, MOST of the time, on a rocky ride recently I did feel the rear wheel struggling to get over stuff the 29" front didn't really care about, but skint so needs must and all that

i link3 i link4 - przeczytaj łącznie z komentarzami pod artykułami - 69ervs29er

Przykro mi, ze tyle linkuję, bez tych linków nie byłbym w stanie wam przekazać całej tej wiedzy, a gdybym to sam opisał to zrobiłoby się wypracowanie i co drugi z was by wszystko kwestionował, wiec jesli macie jakies "ALE" to uderzacie bezpośrednio do twórców artykułów bądź wątków na forum i podajecie tutaj link cobyśmy mogli sobie poczytać.

Nowe opinie Lenzu Lunchboxie 6"
1 i 2

[Obrazek: 2899581481_7b2acd98a1.jpg?v=0]

a dla tych którzy wolą lzejszy rower i mniej skoku 120mm to polecam testy RIP9 klik1 i klik2

Życzę miłej lektury. Jeśli natomiast coś ci mówi, że ta lektura cię przerasta i chcesz tutaj o tym napisać, że więcej jak 2-3 linki nie obziorasz to daruj sobie. Nie trać swojego czasu kiedy to piszesz i mojego/naszego kiedy to czytam/y

Bigger is Better 29er inside Nadeszła era 29era, a małe kichy zostaw dzieciom i klaunom. Parszywe małe kichy podkolanówy muszą ustąpić sile wyższej.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04.10.2008 23:36 przez ChuckNorris.)
04.10.2008 23:34
ChuckNorris Offline
Pogromca małej kichy

Video i zdjęciowa prezentacja Ninera na 2009
http://www.mtbr.com/TRD_16_399crx.aspx Polecam ripa9 i wfo9 z 150mm piastą i Hammerschmidtem.

14.10.2008 12:09
mateusz Offline
Gaduła

Liczba postów: 1,016
Reputacja: 8
BB
Chuck - jedno pytanie, do czego polecasz? Chodzi mi o to gdzie Ty użytkujesz te najnery? Np. które pasma?

Born to Roam / Portfolio / Picasa
14.10.2008 12:18
ChuckNorris Offline
Pogromca małej kichy

mateusz napisał(a):Chodzi mi o to gdzie Ty użytkujesz te najnery?
W takim porównaniu można użytkować Klik
Najabrdziej podoba mi się to zdanie o Ripie
It is an excellent So Cal conditions bike as long as you do not need to be first to the top of the hill among a bunch of guys on hardtails. But, if you are in the all mountain/trail bike, 5-6” travel 26”er crowd, you have no worries. They may, though, once you get those big wheels moving and the grinning begins!

15.10.2008 14:36
tobo Offline
Gaduła

Liczba postów: 1,889
Reputacja: 10

widze ze nie zrozumiales pytania: brzmialo ono gdzie ty uzytkujesz te(n) rower(y)?

Chińczyk (niekoniecznie enduracki) http://www.pinkbike.com/photo/6823088/
15.10.2008 14:47
krolik Offline
Dystrybutor

POZNAN
Znów będzie ostro zarazTongue
A ja zaryzykuje stwierdzenie, że może uznajmy chucka za dobrze zorientowanego teoretyka i już. bez ciągłych pytań, czy to sprawdzał.
--------------
a jeśli idzie o moje życzenia większych kół, to będę znów na bank eksperymentował ale dopiero na wiosnę, już w nomadzie. na razie zostaje 67.5er

ET Nr 200
15.10.2008 15:06
mateusz Offline
Gaduła

Liczba postów: 1,016
Reputacja: 8
BB
Hahah, od razu wiedziałem że to spamerski bot Wink

Born to Roam / Portfolio / Picasa
15.10.2008 16:54
Speedy Bandito Offline
świry do przodu...

Liczba postów: 2,760
Reputacja: 47
Poznań
A co mi po radach nawet najbardziej zorientowanego teoretyka? O kant dupy rozbić sobie można takie rady. Ja też mogę wejść na forum dajmy na to miłośników Peugeota i pisać im tam, że najlepsze fury to robi np. Subaru, choć nigdy Subaryną nie jeździłem. I zasypać ich mnóstwem linków do filmików gdzie Impreza objeżdża Porshe Smile

Centrum Rowerowe | Dadelo

Aktualnie nie mogę czytać forum, gdyż oglądam film o bandzie motherfuckersów z LA, z którymi walczy nieprzekupny gliniarz karateka.
15.10.2008 19:38
krolik Offline
Dystrybutor

POZNAN
Speedy Bandito napisał(a):A co mi po radach nawet najbardziej zorientowanego teoretyka? O kant dupy rozbić sobie można takie rady. Ja też mogę wejść na forum dajmy na to miłośników Peugeota i pisać im tam, że najlepsze fury to robi np. Subaru, choć nigdy Subaryną nie jeździłem. I zasypać ich mnóstwem linków do filmików gdzie Impreza objeżdża Porshe Smile
:-) nie nie tłumacz. Ja po prostu jestem miłym gościem i żal mi chłopa,jak pomyśle,ile spędza czasu przy kompie i jak go wszyscy jadą.:-)
A jeśli idzie o subaru,to zwykle wrx jest mocno przereklamowane.:-) kilku kolegów na popularkach się przekonało,że wyjeżdża przodem jak zwykła ośka:-). No ale wiadomo-nie do tego stworzone. Za to jak ślisko to mocy wystarczy do zabawy,tylko suchy asfalt rozczarowuje przy 210koniach.:-) każdy myśli,że pojeździ slajdem jak na filmach a tu tyłek-tył trzyma jak głupi. Ale ot:-)

ET Nr 200
15.10.2008 19:52
tobo Offline
Gaduła

krolik napisał(a):Znów będzie ostro zarazTongue
A ja zaryzykuje stwierdzenie, że może uznajmy chucka za dobrze zorientowanego teoretyka i już. bez ciągłych pytań, czy to sprawdzał.
--------------
a jeśli idzie o moje życzenia większych kół, to będę znów na bank eksperymentował ale dopiero na wiosnę, już w nomadzie. na razie zostaje 67.5er

masz rację Smile odpowiem tak jak obi wan odpowiadal w gwiezdnych wojnach quai gonowi: wybacz mistrzu ze cie nie sluchalem i ze nie dojrzalem w twoich slowach mądrości. ze nie sluchalem twoich madrych rad, próbujac isc błędną drogą i wyciągając błedne wnioski :0
jak zwykle i nie pierwszy raz (teraz juz nie cytuje) wykazales duuzo madrosci i zdecydowanie zgadzam sie z toba: przydomek dobrze zorientowany teoretych idealnie tu pasuje Smile

15.10.2008 20:31
krolik Offline
Dystrybutor

POZNAN
tobo napisał(a):jak zwykle i nie pierwszy raz (teraz juz nie cytuje) wykazales duuzo madrosci i zdecydowanie zgadzam sie z toba: przydomek dobrze zorientowany teoretych idealnie tu pasuje Smile

tobo, ale ja już mam partnerkę życiową - sorka. naprawdę, gdyby nie to, to kto wie...Tongue
i po co człowiekowi w życiu kochanki, jak kolega na forum tak potrafi dowartościowaćTongue

ET Nr 200
15.10.2008 21:21
ChuckNorris Offline
Pogromca małej kichy

Speedy Bandito napisał(a):Ja też mogę wejść na forum dajmy na to miłośników Peugeota i pisać im tam, że najlepsze fury to robi np. Subaru, choć nigdy Subaryną nie jeździłem. I zasypać ich mnóstwem linków do filmików gdzie Impreza objeżdża Porshe Smile
I zapewne niektórzy zaczną się wczytywać w to Porsche mimo, że ty nigdy takiego nie miałeś i sami będą poszukiwać informacji, a nie jkłapać w stylu "Gościu kup se 10 róznych modeli to se pojeździmy, testy nie twoje nas nie obchodzą bo to marketingowy bełkot kogokolwiek by one nie były"

Zainteresowały cię 29ery? To ładuj się na mtbr i pytaj ludków nie tylko z USA i po krzyku. Rzeknijcie że jesteście ziomki z Polski, co nigdy 29era na oczy nie widziały i tak wielkie koła poprostu nie mogą sobie lepiej radzić w terenie, bo gdyby sobie radziły to cały świat by na nich jeździł.
Na speakera w teleexpressie tez najeżdżacie, że podaje wiadomości, he?

A teraz koniec offtopu i skupmy się na temacie dużych kół i czytaniu linków ok? Macie li konktretne pytania to walicie to autorów linków tam.

16.10.2008 08:52
tobo Offline
Gaduła

sprytnie wziales sobie z wypowiedzi speedy'ego to co ci pasowalo co? Smile ale oczywiscie pierwsze zdanie milcząco pominąles Panie Teoretyk.
my nie mamy pytan do osob z linkow - bo to ty jestes Naszym Ekspertem od Boskiego Koła. twoja wiedza praktyczna nas interesuje, pytania do ciebie mamy.
dla mnie autorytetem w temacie jest królik który mimo ze ma kolo jedynie 27,5 cala jest wg mnie blizszy i bardziej swiadom wielkich kolek w praktyce niz ty w jakimkolwiek momencie twojej wydzieranki(informacji od innych)-wklejanki(twojej wlasnej roboty).
niedlugo udaje sie na nauki przedmałżenskie i juz teraz wiem ze gdy usiądzie na przeciwko mnie ksiądz ktory bedzie mnie uswiadamial, to moim pierwszym skojarzeniem bedziesz ty, o Wielki Teoretyku. Smile
choc szansa na to ze ksiadz ma kobiete i dzieci jest chyba wieksza niz chocby jedno poparte wlasnym doswiadczeniem slowo od ciebie Smile

16.10.2008 09:30
Speedy Bandito Offline
świry do przodu...

Poznań
Jednak trochę się różnimy drogi Chucku. Ja trzy dni temu zamówiłem sobie Subaru, w kwietniu je odbiorę, pojeżdżę i dopiero wtedy będę mógł się wypowiedzieć o tym jak jeździ. A teoretyczną wiedzę posiadam już teraz. Jak sobie złożysz 29era (z Twoich wypowiedzi wynika, że składasz. A być może już masz?) to wtedy pogadamy, mimo że ten temat mnie nie pasjonuje. Ja widzę i rozumiem plusy i minusy 29era. A podsumuję tak: dla mnie np. Mercedes jest wygodniejszy, ale nie chciałbym nim jeździć.

Aktualnie nie mogę czytać forum, gdyż oglądam film o bandzie motherfuckersów z LA, z którymi walczy nieprzekupny gliniarz karateka.
16.10.2008 09:40
mentos Offline
Forumowy świr

Liczba postów: 2,716
Reputacja: 15
Miasto Królów Polskich
Jednak zabiorę głos bo mam pytanie/przemyślenie na poważnie odnośnie przemilczanej wady 29'erów.

Lubię z młynka podjeżdżać wszystko co się tylko da. Czasem pomimo wciśniętej na maxa ETA brakuje mi nawet przełożenia lżejszego niż 22x34. 29'ki mają większe koła więc teoretycznie przydały by się jeszcze lżejsze przełożenia by podobnie lekko podjeżdżać tą samą górkę jak na 26'erze.
Z obliczeń wynika, że na przełożeniu 22/34 = 0,65 rower pokunuje 0,65 obwodu koła a więc dla 26'era 0,65x2x3,14x13=53,07 cala. Teraz by 29 calowe koło pokonało tą samą odległość potrzebuje lżejszego przełożenia 0,58 (Yx2x3,14x14,5=53,07). Z tego wynika, że potrzebne było by przełożenie 20/34 a korb z 20'ką nie ma i nie wiem czy przy cztero śróbowym mocowaniu jest w ogóle możliwość założenia takiego blatu ? (możliwe to było w wypadku blatów mocowanych na 5 śrób). Ale i tak nawet gdyby był dostępny blat 20 na 4 śróby to przednie przerzutki akceptują różnicę 22 zębów w korbie, więc dodatkowo potrzebny by był blat 42 na 4 śróby a takich też pożądnych chyba nie ma na rynku. Inny sposób to kaseta z koronką 38, ale i takich nie ma na rynku (dodatkowo takie kasety wymagały by też innych przerzutek). Wynikało by z tego, że na 29'erze nie da się osiągnąć porównywalnego do 26'era najlżejszego przełożenia a to dla mnie istotna dodatkowa wada 29'era w turystycznej jeździe, zwłaszcza fullami gdzie jazda z młynka na ostrych podjazdach to podstawa bo przełożenie 22x34 w 29'erze będzie porównywalne do 22x30 w 26'erze a jak dla mnie to staaaaaaanowczo za mało.

Niech SCZEŹNIE polityczna poprawność ta zaraza współczesnego świata!

http://www.youtube.com/watch?v=iKcWu0tsiZM

i pamiętaj - German Death Camps !
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.10.2008 09:52 przez mentos.)
16.10.2008 09:48
krolik Offline
Dystrybutor

POZNAN
Speedy Bandito napisał(a):Ja trzy dni temu zamówiłem sobie Subaru, w kwietniu je odbiorę, pojeżdżę i dopiero wtedy będę mógł się wypowiedzieć o tym jak jeździ. A teoretyczną wiedzę posiadam już teraz.
gratulacje! co zamówiłeś? wrxa? fajny jest. mi akurat wygląd pasi. mój brat jest fanem wielkim i jeździ outbackiem od 2005 ale odkąd kupił od jakiegoś gościa, co wygrał w konkursie za przyzwoite pieniądze wrxa nowego, to outback stoi i się starzejeTongue nabiera smaku znaczy chciałem powiedziećTongue gratulacje jeszcze raz. zawsze ceniłem ludzi, którzy wybierają subaru w miejsce c klasy. i od kiedy stał się hatchbackiem, to i heckler ci wejdzie do środkaTongue
jeździłem tylko starym GT, starym STi no i tymi brata i ci powiem, że STi jest zwyczajnie za szybki do życia poza sportem a GT mnie rozczarowało. a nowy wrx jest fajny bardzo.
chociaż w sumie nie wiem, co zamówiłęśTongue
koniec OT ale nie mogłem się powstrzymaćTongue

ET Nr 200
16.10.2008 19:30
Speedy Bandito Offline
świry do przodu...

Poznań
WRX, STI, młodzieńcze marzenia. Jednak jak doszło do kupna auta to jednak pragmatyka i rozsądek wzięły górę, a i zawsze mi się podobał Forester. Nawet ten nowy. I takiego zamówiłem. Diesla!! Cool

OT mode off

To co Mentos policzył też właśnie mi nie pasuje w dużych kołach. Co z tego, że lepiej przejeżdżają przez przeszkody jak nie będę miał siły podjechać. Ale zaraz Chuck mi udowodni, że przy prowadzeniu roweru duże koło też pomaga.

16.10.2008 20:39
krolik Offline
Dystrybutor

POZNAN
Speedy Bandito napisał(a):WRX, STI, młodzieńcze marzenia. Jednak jak doszło do kupna auta to jednak pragmatyka i rozsądek wzięły górę, a i zawsze mi się podobał Forester. Nawet ten nowy. I takiego zamówiłem. Diesla!! Cool

OT mode off

To co Mentos policzył też właśnie mi nie pasuje w dużych kołach. Co z tego, że lepiej przejeżdżają przez przeszkody jak nie będę miał siły podjechać. Ale zaraz Chuck mi udowodni, że przy prowadzeniu roweru duże koło też pomaga.

a może nie?! a jak chcesz przepchnąć rower przez jebitny wielki głaz, co to nawet balonem ciężko przelecieć, to kto będzie pierwszy po drugiej stronie, he? Tongue
ps: ponoć ten diesel super działa i nie brzmi jak mój CR w oplu ale nie jechałem niestety. popytam brata bo on tam w bielsku to chyba im wszystko podkrada z salonuSmile

ET Nr 200
16.10.2008 21:08
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości