Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rower na dach lub dupę. Co kupić?
Autor Wiadomość
konioczynka Offline
Gaduła

Liczba postów: 507
Reputacja: 1
Ełk & Warszawa
Rower na dach lub dupę. Co kupić?
Z tematu chyba już wiecie czego potrzebuje, a więc troche informacji o co się rozbiega.
Samochód to lancer, ni ma relingów. Sedan.

Bagażniczek rowerowy musi być dość wpytkę, bo gdy jechałem zaledwie 100km z Ełku do Białegostoku to mi koło wypadało z "rusztowania", więc dobrze by było jakby kapeć 2,3 siedział pewnie.

Pytanie czy cokolwiek na dach, to musze mieć relingi?
Z waszego doświadczenia lepiej na dach czy dupę? Podróż będzie przez całą Polskę, aż na sam koniec Chorwacji, więc do bagażnika musi być dostęp, a taki bagażnik rowerowy na dupę chyba to uniemożliwia?

Bike Stats

SIMSALABIM BAM BA SALADU SALADIM
22.11.2011 12:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
quiros Offline
lubi jezdzic na kole

Liczba postów: 538
Reputacja: 4
K-ce
RE: Rower na dach lub dupę. Co kupić?
Dupa.
Jesli jedziesz tyle km, to ma to wiele zalet, miedzy nimi:
- nizsze spalanie
- pewniejsze prowadzenie
- brak wiekszych ograniczen co do predkosci

"Kto nie zachwyca sie Wszechswiatem, nie posiada duszy"
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.11.2011 12:24 przez quiros.)
22.11.2011 12:23
Sebajk vel s1810 Offline
Gaduła

Liczba postów: 625
Reputacja: 7
Opole
masz hak, ja właśnie wymieniłem dachowy na thule zakładany na hak. Wygoda nieprawdopodobna tylko rozstaw miedzy rowerami jest mały i ładując trzy rowery może być ciasno. Jadąc pseudo autostradą z Olszyny w kierunku na Opole 150km/godz z trzema rowerami wszystko wytrzymało.

Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono [W.Szymborska]
22.11.2011 12:30
razor Offline
rycerz hardkoru

Liczba postów: 2,441
Reputacja: 16
wawa
na haku to bagażniki są stabilne duże i wygodne - na autobahnie mercedes kombi mijał mnie z takim przy 160km/h

ja mam na taśmy na tyłek samochodu (sedan) i się tylko strasznie stresuję :/ że mi powygina blachy (tylną klapę), że mi porysuje/zmatowi lakier itp. do tego szybciej niż 110-120km/h nie zamierzam jeździć (w instrukcji było chyba napisane max 120km/h - bagażnik thule)
spalanie niestety i tak wzrosło o ponad 20% (dwa rowery na sedanie)

i mnie kryzys dopadł, jem spleśniały ser, piję stare wino i jeżdżę samochodem bez dachu
· filmy ·
22.11.2011 12:46
konioczynka Offline
Gaduła

Ełk & Warszawa
Właśnie taki bagażnik który miałem na klape był do hatchback czy jak to tam się piszę, Milion razy zarysowałem lakier, bagażnika już nie można było otoworzyć no i wypadało mi to koło.
Czyli najpiewniejsze to hak, zwłaszcza że tam potem ciągle jedzie się autostradami, to górna granica 120km/h trochę bieda.
A może jakoś skompresować rower? Mógłbym rozłożyć rower na części pierwsze i ładnie go jakoś złożyć, widziałem kiedyś jakiś filmik, gdzie chowali rower do torby i do samolotu Smile Tylko czy aby, z każdym da się to zrobić?

Bike Stats

22.11.2011 13:16
carlos40i4 Offline
Forumowe Gestapo

Liczba postów: 6,416
Reputacja: 102
kto wie? Liczka!
(22.11.2011 13:16)konioczynka napisał(a):  e chowali rower do torby i do samolotu Smile Tylko czy aby, z każdym da się to zrobić?
Z każdym, ale z niektórymi tylko raz Big Grin

A tak serio, to owszem, da się. Masz torby np. firmy Accent na allegro.

carlos40i4.blogspot.com | vimeo

Harold RIP
22.11.2011 13:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
konioczynka Offline
Gaduła

Ełk & Warszawa
EHm odpada, fotka torba z facetem uświadomiła mi jakie to wielkie Big Grin A niektórzy nie rozumieją że samochód ma dopuszczalny nacisk na oś i lubią pakować NAWET ZIEMNIAKI na wakacje.... To nie przejdzie Big Grin

Poszukam w sklepach popatrze tych na hak bo to chyba jedyne sensowne rozwiązanie. Tylko powiedzcie mi w takim wypadku tablica musi być i na bagażniku rowerowym i na samochodzie, czy starczy na samochodzie/bagażniku?

Bike Stats

22.11.2011 13:28
Kraszan Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 223
Kraków
Poczatek to kosztorys:
dach: baza + uchwyty
hak: koszt haka (a teraz wg przepisow powinien byc chyba demontowalny)+ uchwyt+ wizyta w komunikacji zeby wbic do dowodu
Przy dachowym odpada koszt robocizny Smile no chyba ze masz mozliwosc samocdzielnie to zmontowac
hak czasem moze ci tyłek uratowac przy stłuczce Smile

U siebie woze na dachu, przy czterech rowerach nie ma tragedii paliwowej, spokojnie da sie jechac te 140km/h, jedyne co mnei wkurza to generujacy sie hałas.
W deszczu na rowery na haku zbierasz cały syf z drogi, jak ktoś Cie dogoni to zrobi rowerkowi ziazi Smile

enduro69.pl
https://picasaweb.google.com/allegro.kraszanm
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.11.2011 13:54 przez Kraszan.)
22.11.2011 13:53
razor Offline
rycerz hardkoru

Liczba postów: 2,441
Reputacja: 16
wawa
(22.11.2011 13:28)konioczynka napisał(a):  Poszukam w sklepach popatrze tych na hak bo to chyba jedyne sensowne rozwiązanie. Tylko powiedzcie mi w takim wypadku tablica musi być i na bagażniku rowerowym i na samochodzie, czy starczy na samochodzie/bagażniku?
tablica musi być na samochodzie, a niestety nikt Ci nie wyda trzeciej, żebyś mógł zamontować na bagażniku - taki kraj Smile
jeśli zasłaniasz tablicę, to możesz przyczepić jakąś kartkę/folię/plastik z rejestracją na bagażnik (nie jest to przepisami opisane, ale mniejsza szansa że się ktoś przyczepi)

i mnie kryzys dopadł, jem spleśniały ser, piję stare wino i jeżdżę samochodem bez dachu
· filmy ·
22.11.2011 13:56
shovel Offline
a.k.a. shower

Liczba postów: 5,431
Reputacja: 59
Tychy
ja jeżdżę z rowerami na dachu.
skok spalania w stosunku do wożenia rowerów w aucie mam na poziomie 0,7-1 l / 100 km przy prędkości ~100 km/h.
Jeśli chodzi o bagażnik na klapę - darowałbym sobie. wyrobi zawiasy i zniszczy klapę w efekcie. jeśli chodzi o "hakowy"... jest na pewno wygodniejszy, ale spalania mniejszego niż z bagażnikiem dachowym mieć nie będziesz - powoduje większe turbulencje za samochodem i ogólnie działa jak spadochron.
ja mam tanie bagażniki dachowe - jeden lepszy za ~250 zł i 2 polskie po 70 zł. Do tego baza z Atery i daje to radę.

musisz tylko sprawdzić jaką masz dopuszczalną nośność relingów/ dachu w aucie. Niektóre auta (z tego co pamiętam np. skoda fabia tak miała) mają śmiesznie niski limit "na dach" - jakieś 40 kg..

moje: blog sportowy / fitness - portal górski
----
22.11.2011 14:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
yoonior Offline
G3Riders.com

Liczba postów: 953
Reputacja: 17
Kraków
Zdecydowanie bagażnik na dach Smile

Brak relingów to nie problem, tak samo brak rynienek i dziur w dachu - kupujesz bagażnik bazowy na "łapki", które wpuszczasz w drzwi, wchodzą między uszczelki. Miałem 2 takie bagażniki dachowe w dwóch poprzednich autach (teraz mam relingi). Przejeździłem sporo wycieczek po 200km w jedną stronę z prędkościami >100km/h i nigdy nie miałem za takimi bagażnikami problemów. Nie miałem też nigdy problemu z ew. zniszczeniem uszczelek przez łapki bagażnika, nie było nigdy problemów nawet w zimie.

Jedyna niedogodność to konieczność ustawienia bagażnika na dachu na początku i te 10min każdorazowo, które potrzeba poświęcić na zakładanie/zdejmowanie bagażnika po wyjazdach.

Spalanie będzie większe o ok 1-2l/100km zależnie od prędkości w porównaniu z jazdą z rowerem w środku.

Junior
G3Riders.org
22.11.2011 14:08
Kraszan Offline
Rozmowny
**

Kraków
i na dach mozesz łatwiej dokuopic uchwyt na narty Smile

enduro69.pl
22.11.2011 14:10
konioczynka Offline
Gaduła

Ełk & Warszawa
Takie rzeczy są w papierach czy po necie szukać? Znalazłem tylko belki niby proponowane i mają nośność 30kg, a dachu nie widze. Jak możesz sprawdzić to rozchodzi się o lancera z '10. Tylko te same beleczki kosztują 800 zł a do tego roweru nie przymocuje więc poszukać muszę jak mówi yoonior bagażnika od razu na dach.

Bike Stats

22.11.2011 14:32
PST Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 234
Reputacja: 0
CracooF
Ja jeżdżę z rowerem na dachu. W karierze przetestowałem kilka różnego rodzaju bagażników i poszukiwania zakończyłem jak dokonałem zakupu Thule ProRide 591. Jest to dla mnie bezsprzecznie najlepszy bagażnik jaki do tej pory posiadałem.

Zalety:
- możesz zamontować rower o dowolnej ramie dzięki specjalnej konstrukcji łapy trzymającej
- bardzo stabilnie trzyma rower nawet przy nagłych manewrach
- łatwy w montażu/demontażu
- założenie roweru to moment

Minusem bagażnika na hak jest dla mnie utrudniony dostęp do bagażnika i raczej nigdy nie dałbym się namówić na takie rozwiązanie.

http://www.outdoor-explorers.net
strava
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.11.2011 14:37 przez PST.)
22.11.2011 14:34
konioczynka Offline
Gaduła

Ełk & Warszawa
Hm czyli musze najpierw kupić "bagażnik bazowy" i do tego bagażnik na rower znaczy się? Bo się trochę mi już to pogmatwało Big Grin

Bike Stats

22.11.2011 14:38
Kraszan Offline
Rozmowny
**

Kraków
si, belki bazowe i do tego dopiero uchwyty na rower

enduro69.pl
22.11.2011 14:41
johnyKMSA Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 436
Reputacja: 13
Bielsko-Biała, K-ce
(22.11.2011 14:38)konioczynka napisał(a):  Hm czyli musze najpierw kupić "bagażnik bazowy" i do tego bagażnik na rower znaczy się? Bo się trochę mi już to pogmatwało Big Grin

Bagażnik bazowy czyli te belki poprzeczne do samochodu, montowane do relingów, otworów montażowych lub inaczej.
Do bagażnika bazowego montujesz uchwyty rowerowe, czy jakiekolwiek inne jakie Ci się zamarzą - do nart, deski, "trumnę" (i to jest duża zaleta dachowego wożenia - uniwersalność).
22.11.2011 14:42
yoonior Offline
G3Riders.com

Liczba postów: 953
Reputacja: 17
Kraków
Tak wyglądają (przykładowo):
http://www.luxbox.pl/produkt/159
ale nie trzeba wcale kupować takich drogich od Thule.

Belki na łapkę można kupić od ~150-200pln, za taką kwotę masz juz solidne włoskie bazówki firmy CAM. Wszystko zależy, czy z zamkami, czy bez itp.

Wg. mnie w takim aucie jak nowy Lancer nośność dachu powinna być ~70kg, na pewno w instrukcji obsługi w danych technicznych na końcu będzie takie info.

Junior
G3Riders.org
22.11.2011 14:43
konioczynka Offline
Gaduła

Ełk & Warszawa
Ok dzięki, porozglądałem się już po internecie idzie coś porządnego (Czyt. bezpiecznego) złożyć do 600-700zł.
Rozpoczynam polowania.

Bike Stats

22.11.2011 14:50
Kraszan Offline
Rozmowny
**

Kraków