Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Malowanie proszkowe + anodowanie
Autor Wiadomość
Marciniasz Offline
FORZA JUVE

Liczba postów: 1,495
Reputacja: 46
Wadowice
At Malowanie proszkowe + anodowanie
Potrzebuję przemalować tylny wahacz w ramie + całą stalową ramę. Najlepiej w okolicach Wadowic (Kraków, Bielsko, Katowice).

Do tego mam kilka drobnych dupereli do anodowania na kolor złoty.

Jeśli macie jakieś namiary na firmy/ludzi, którzy to ogarną, to piszcie na PW lub tutaj Wink

Pinkbike
Reign X
Nomad
26.01.2012 12:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Killo Offline
Komercyjny

Liczba postów: 533
Reputacja: 8
Bydgoszcz
RE: Malowanie proszkowe + anodowanie
Drobne elementy to znaczy co dokładnie? Anodowane wcześniej czy malowane? Odlew czy frez?
Im mniejszy element i o bardziej skomplikowanym kształcie tym ciężej jest wykonać zawieszkę to raz, a im mniej tego masz tym cena wyższa (choć można na to sporo zaradzić Wink). Jak poczekasz najpóźniej do poniedziałku/wtorku to powinno się ukazać na tym forum coś co Ciebie zainteresuje jeśli chodzi o anodowanie.

13bikes
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.01.2012 12:38 przez Killo.)
26.01.2012 12:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Poochaty Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 263
Reputacja: 1
K-ów
Jeśli chodzi o malowanie ramy i wahacza, to ja swego czasu malowałem alu ramę w colorexie. W miarę to nawet wyszło, ale proszkiem nie masz pełnej gamy kolorów. Za to jest porządnie i lakier mocny
26.01.2012 12:39
kondi_w1 Offline
- tatko -

Liczba postów: 965
Reputacja: 10
Górki Wielkie
Mogę polecić El-mal w Skoczowie, piaskowałem i malowałem proszkowo u nich całą ramę FS i wyszło fajnie i tanio.

IH Sunday WC/CCDBair/MZ 380C2R2ti, IH Sunday Expert/MZ Roco WC/RS Boxxer WC,
SC Heckler/55 Micro Ti/RP23, SC Bullit/55 CR/DHX 4.0 "Emi Dubai Edition"-sold
ET #261
26.01.2012 12:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marciniasz Offline
FORZA JUVE

Wadowice
Ok, po kolei:

Killo: Drobne elementy to u mnie pokrętła itp. z DHX 5.0 Air i 36 Talas RC2. Chętnie poczekam, nie pali się z tym, ba, anodowanie nie jest w zasadzie konieczne, ale taką mam zachciankę Wink

Poochaty: Do Colorexa pisałem już 3 maile i dalej milczą. Kolory z ich gamy mi pasują.

kondi_w1: Zaraz znajde w necie i napisze zapytanie, dzięki Big Grin

Wujekdodh: Dzięki, przedzwonie do lakierni.

Pinkbike
Reign X
Nomad
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.01.2012 14:09 przez Marciniasz.)
26.01.2012 13:58
Wujekdodh Offline
wuj

Liczba postów: 1,198
Reputacja: 31
Starachowice/Kraków
Do Colorexu się dzwoni. Najlepiej od razu do kierowników lakierni. Ja malowałem 2 ramy na Łuczanowickiej ale podobno takie drobne rzeczy lepiej na Gryczanej.
26.01.2012 14:04
krzys Offline
Milczek
*

Liczba postów: 92
Reputacja: 4
Będzin/Kraków
http://bikehazard.cz/ - tutaj możesz poanodować. Rzuć okiem na galerię.
26.01.2012 14:48
mr.kura Offline
BES.ENDU

Liczba postów: 546
Reputacja: 6
Tychy
Ja pomalowałem Bullita proszkowo tutaj -> http://lakiernia.tychy.pl/
Piaskowanie + dodatkowe wygładzenie ścierniwem wytarć po pancerzach + malowanie proszkowe = 120zł.
Jedyny minus to to, że mają dużo roboty i takie detale jak jedna rama stoją w kolejce Smile . Ja czekałem 2 tygodnie, ale opłacało się.

BES.ENDU
FB
SC Nomad C
26.01.2012 14:53
Marciniasz Offline
FORZA JUVE

Wadowice
(26.01.2012 14:48)krzys napisał(a):  http://bikehazard.cz/ - tutaj możesz poanodować. Rzuć okiem na galerię.

A anodowałeś coś u tego kolesia?

Pinkbike
Reign X
Nomad
26.01.2012 15:02
krzys Offline
Milczek
*

Liczba postów: 92
Będzin/Kraków
Nie, ale znajomy tam swoją glorkę robił http://img225.imageshack.us/img225/5820/zawiecha.jpg i wszystkie elementy od weeze są tam anodowane.
26.01.2012 16:22
Wito Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 117
Reputacja: 5
Nowy Wiśnicz/Kraków
Wiem że enduro dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ale w ramach rozjaśniania mroków niewiedzy, ile takie anodowanie zawiechy kosztuje i jak długo trwa? Undecided
26.01.2012 18:32
Killo Offline
Komercyjny

Liczba postów: 533
Bydgoszcz
(26.01.2012 18:32)Wito napisał(a):  Wiem że enduro dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ale w ramach rozjaśniania mroków niewiedzy, ile takie anodowanie zawiechy kosztuje i jak długo trwa? Undecided

Ile trwa? Samo anodowanie trwa krótko. Więcej trwa samo przygotowanie ramy do anodowania, zabezpieczenia itd.

Ceny? I tu zaczyna się zgryz... Anodowanie części rowerowych pojedynczo, dla jednej osoby, kilku tam gratków, dla Nas, jest "wow dałem 3/4 roweru do anody" (wszystko w 2 albo 3 kolorach) dla galwanizerni jest galanterią. Coś jak miniaturowe rzeźby w ołówkach Wink tyle, że w galwanizacji.

Wyjawmy sekret Weeze, dlaczego chłopaki ogłaszają się tak długo nim wyślą transport do anodowania? (Pomijając fakt, że wysyłają wszystko do Czech co podraża jeszcze całą operację.) Im więcej części wyślą tym lepszą cenę dla siebie uzyskają, proste. Detaliczna jest wysoka, masowa już bardziej zjadliwa.
Bikehazard zajmuje się produkcją części i anodowaniem (w tej kolejności). Mają 7 kolorów do wyboru teoretycznie, praktycznie mniej. Ceny? Widzieliście gdzieś ceny na ich stronie drobnych elementów (kierownice itp.)? Znów ta galanteria i hasło zwane indywidualną wyceną części. Jedynie za ramkę bez czyszczenia sztywną 1200 czeskich koron i za fulla 1500 wołają i to podejrzewam że w jednym określonym kolorze: czarny, jasny lub ciemny czerwony, pomarańczowy, niebieski, złoty. Plus ten czas oczekiwania 4-6 tygodni w zależności od obłożenia zakładu normalną produkcją. Dodatkowo warto poczytać sobie chwilkę temat co to Dartmoor, jakaś choroba? od strony 6 gdzie są wyjaśnione problemy związane z samym zabiegiem, od czego to zależy.

Mam nadzieję, że lekko rozjaśniłem Tobie tą tematykę.

13bikes
26.01.2012 20:47
luke_ Offline
Producent

Liczba postów: 674
Reputacja: 21
Bydgoszcz / Caerdydd
jeez, normalny zakład zajmujący się na codzień anodowaniem elementów aluminiowych, zrobi anodowanie w ciągu jednego dnia roboczego.
Jak ma więcej pracy to się przeciągnie na dwa dni.

Cena zależy od koloru i od tego co dany zakład robi - można za anodowanie całej ramy w kolorze czarnym (najtańszy kolor w sumie) zapłacić jakieś 100zł netto.
Żadna filozofia - zanurzają ramę z innymi elementami które są anodowane i tyle.
Jak zaczniesz kombinować wychodzi drożej - ale też nie róbmy z tego nie wiadomo jakiej filozofii.

Składanie zamówień do anodowania powoduje że człowieka szlag trafia. Cena jaką otrzymałem od znanej firmy wspomnianej wcześniej była wysoka. Ale byłem gotów tyle zapłacić - nie to stanowiło problem. Problemem był kontakt i czekanie na jakiś sygnał, że mają już kulku chętnych i wysyłają.
Skontaktowałem się w tzw. międzyczasie z lokalną anodownią i trochę mi się oczy otworzyły.
Okazało się że cały proces usunięcia lakieru, łącznie z anodowaniem trwał raptem dwa dni robocze - i to tylko i wyłącznie dlatego że zrobiłem to w dwóch różnych firmach. Jedna usunęła mi lakier, ale nie była w stanie anodować linku zawieszenia na niebiesko bo nie pracują z takim barwnikiem.
Druga za to wykonała anodowanie.
Ja w międzyczasie dopieściłem sobie ramkę Smile

Całość kosztowała mnie mniej więcej 1/3 tego czego wołano ode mnie wcześniej i dodatkowo dostałem propozycję (w ramach usługi już wykonanej) elektropolerowania linku zawieszenia jeśli efekt po złożeniu nie będzie mi pasował. Bez tego efekt jest matowy - taki miał być. Ale wiele części jest cześniej elektropolerowanych i powłoka jest trochę inna (nazwałbym to błyszcząco-metaliczną). Wiele części typu Hope, raceFace czy Straitline jest przed anodowaniem elektropolerowanych.
Dodatkowo chłopaki z anodowni wytłumaczyli mi na czym polega problem i co się może w trakcie procesu zdarzyć. Powiedziano mi również że w zależności od metody spawania, spawy mogą się anodować trochę inaczej i wyjść grafitowe a nie czarne - oczywiście prosiłem żeby zrobili cokolwiek się da żeby spawy wyszły grafitowe Big Grin
No i wyszły.

Moja rada dla tych którzy chcą coś anodować - znajdźcie lokalną anodownię. O to nietrudno. I spotkajcie się z kierownikiem. Oni wbrew pozorom lubią takie tematy, bo zawsze to jakieś oderwanie od anodowania tysięcy uchwytów do mebli czy innych podobnych pierdół Smile
Nie każda anodownia z każdymi barwnikami pracuje - najlepiej wziąć ze sobą próbkę. Ja wziąłem pedały Straitline żeby stwierdzić czy odcień będzie podobny. A kierownik anodowni dokładnie mi powiedział jakich barwników używają w Kanadzie Smile
Było fajnie, miło i sympatycznie. Wrócę zawsze jak będę potrzebował czegoś ekstra bo efekt powoduje opad szczeny Big Grin

Żadne zdjęcie nie jest w stanie oddać efektu pięknej czarnej anody, z minimalnie grafitowymi spawami - to jest po prostu piękno surowego aluminium które jest kompletnie zniszczone przez grubą powłokę lakieru na większości ram Big Grin

Dla tych którzy nie zaglądali w mój wątek, wrzucę mały link do finalnego efektu anodowania ramy na czarno, z niebieskim linkiem zawieszenia:

[Obrazek: p5pb7618891.jpg]

Link zawieszenia był anodowany bez elektropolerowania, bo chciałem matowego efektu, stąd wygląda ciut ciemniejszy niż pozostałe elementy. Ale barwnik jest ten sam, więc po elektropolerowaniu wyglądałby identycznie jak pedały, zacisk czy barendy.
Mam nadzieję że to zdjęcie nie będzie potraktowane przez modów jako narzucanie się z mom rowerkiem ale jako pomoc techniczna w pokazaniu efektu.
Zdjęcie niestety całości efektu nie oddaje w pełni - ale wiadomo o co chodzi Big Grin

HCC Components - z dumą wyprodukowane w Polsce
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.01.2012 22:47 przez luke_.)
26.01.2012 22:36
Timon Offline
Gaduła

Liczba postów: 1,423
Reputacja: 20
Tarnów/Kraków
Właśnie sobie przełubudowałeś, wszyscy rzucą się na Ciebie z prośbą o załatwienie anodowania albo chociaż podanie adresu zakładu. Gdyby nie to, że mój mostek jest tak filigranowy że boję się go dotykać byłbym pierwszy w kolejce.

Jak robiłeś napisy na ramie?

Pinkbike
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.01.2012 23:07 przez Timon.)
26.01.2012 23:06
luke_ Offline
Producent

Liczba postów: 674
Reputacja: 21
Bydgoszcz / Caerdydd
spoko - to nie jest kosmiczna technologia a galwanizerii jest masa w całym kraju, chociaż nie każda reklamuje się na rynku rowerowym.
Potrzebna jest wiedza jaki mamy stop aluminium dokładnie - bo nie każdy się dobrze anoduje. Stopy z serii 60xx są łatwiejsze na przykład.
Poza tym potrzebna jest wiedza co było wcześniej anodowane - bo niektóre elementy (haki kół, mocowania zawiechy etc.) bywają anodowane na twardo przed spawaniem. Wzmacnia to dane miejsce, ale czasami powoduje komplikacje w samym procesie anodowania.
I nie każda anodownia też jest w stanie zdjąć lakier - bo to jest specjalna chemia.

Co do napisów - wybrałem najłatwiejszą opcję czyli naklejki Smile

HCC Components - z dumą wyprodukowane w Polsce
26.01.2012 23:50
fariass Offline
ET# 370

Liczba postów: 597
Raszczyce/Racibórz
a tutaj efekt mojego malowania proszkowo z ostatnich dni, miała być tylko sprężyna ale trochę zaszalałem Smile

http://emtb.pl/forumo/thread-7999.html

FOTOSY | TRASY
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.02.2012 11:04 przez fariass.)
03.02.2012 10:57
pomerania2 Offline
Waszmość

Liczba postów: 732
Reputacja: -4
Z Polski
(26.01.2012 22:36)luke_ napisał(a):  Okazało się że cały proces usunięcia lakieru, łącznie z anodowaniem trwał raptem dwa dni robocze - i to tylko i wyłącznie dlatego że zrobiłem to w dwóch różnych firmach. Jedna usunęła mi lakier, ale nie była w stanie anodować linku zawieszenia na niebiesko bo nie pracują z takim barwnikiem.
Druga za to wykonała anodowanie.
Ja w międzyczasie dopieściłem sobie ramkę Smile

Efekt bardzo ładny. napisz tylko proszę czy to było piaskowanie, a ściślej czy alu było przed anodowaniem polerowane? Skąd napis?
04.02.2012 11:01
Bascior Offline
Zaglądacz

Liczba postów: 10
Reputacja: 0
Kraków
A czy ktoś malował link proszkowo? Czy znane są przeciwwskazania dla takiej operacji?

edit: Raczej nie ma
http://www.bobistheoilguy.com/forums/ubb...er=2903039
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13.06.2013 08:58 przez Bascior.)
13.06.2013 08:28
siwy84 Offline
Rozmowny
**

Liczba postów: 403

Jedyny problem jaki może wystąpić, to jak malarz nałoży zbyt grubą warstwę lakieru -będziesz miał później problemy z osadzeniem łożysk.
13.06.2013 09:40
Bascior Offline
Zaglądacz

Liczba postów: 10
Reputacja: 0
Kraków
W gniazda łożysk dopasowałem podkładki i skręciłem śrubami. Powinno być OK, chociaż nie wiem jaka jest przesiąkliwość lakieru (zakładam, że niewielka :-).
Ramka + link już oddane do Colorexu, zobaczymy co z tego wyjdzie... Trochę się obawiam, że chłopaki, z jak zauważyłem nonszalanckim podejściem do metalu, rozszczelnią moje zabezpieczenia.
13.06.2013 09:55
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości